Najezda zmija u sarajevskom naselju Alipašino Polje
Najezda zmija u sarajevskom naselju
Građani sarajevskog naselja Alipašino Polje se posljednjih dana sve više žale na pojavu zmija.
Najezda zmija u sarajevskom naselju
Naime, jučer je u ovom naselju snimljen poskok. Također, građani na društvenim mrežama svakodnevno objavljuju fotografije zmija koje su vidjeli.
Tim povodom građani su pozvali sve nadležne, uključujući Vladu Kantona Sarajevo, Općinu Novi Grad i Veterinarski fakultet da reaguju u okviru svoje nadležnosti.
Na društvenim mrežama danas je osvanula još jedna fotografija zmije na Alipašinom Polju.
– Naselje B faza već par dana građani primjećuju gmizavce- zmije. Molimo Vlada Kantona Sarajevo , KJKP RAD Sarajevo, Općina Novi Grad Sarajevo, Univerzitet u Sarajevu – Veterinarski fakultet, da reaguju iz svoje nadležnosti. Stručne osobe ako mogu da nam pojasne o kojoj vrsti zmija se radi. Hvala aktivnim građanima na informacijama i fotografijama – navodi se na Facebook stranici grupe Mjesna zajednica Alipašino polje B-1.
Buđenje prirode
Inače, proljeće je godišnje doba kada se priroda budi, a zajedno sa prirodom i zmije.
“Zmije su ektotermne životinje što znači da nemaju stalnu tjelesnu temperaturu, već njihova temperatura je uvjetovana vanjskom sredinom i okolinom. Zbog toga tokom zimskih mjeseci padaju u tzv. burmaciju (poluhibernaciju) ili pak potpunu hibernaciju i usporavaju svoj metabolizam”, ističe Emra Hamidović, doktorica veterinarske medicine, koja je stručnjakinja za zmije.
Kako kaže, dolazak proljeća i toplijih dana zmijama je znak da se trebaju probuditi.
“Moraju nadomjestiti svoje energetske potrebe i tada kreću u potragu za hranom (miševi, štakori, ptice, gušteri, ribe). Naše otrovne zmije (poskok, šarka i šargan) imaju najjaču koncentraciju otrova baš u ovo proljetno doba, jer im je potreban veći plijen nakon zimskog mirovanja. Zbog toga ljudi sreću veći broj zmija kako u prirodi tako i u naseljenim mjestima”, dodala je Emra Hamidović.
Ističe da su zmije korisne u našem ekosistemu, jer gdje ima zmija nema miševa koji su nosioci raznih zaraznih oboljenja.
“Kada se zmija nađe u naseljenom području, ona zna zbog čega je došla, a to je njen plijen i kada to nađe, ona će i otići. Nastojat će da izbjegne svaku interakciju sa čovjekom, ali nažalost napadi i ujedi se dešavaju jer ljude uhvati panika i nasilno se pokušavaju riješiti zmije, a ona će se kao i svako živo biće braniti u tom trenutku”, zaključuje stručnjakinja za zmije.
BONUS VIDEO:
(hypebih.ba/G. Š.)