Fenomen nezaustavljive Taylor Swift: Zašto je toliko popularna
Obara rekord za rekordom, čak je izmjerena seizmička aktivnost na njenim posljednjim koncertima, može očekivati da će zaraditi više od milijardu dolara od turneje na kojoj je trenutno, što je još jedan u nizu njenih rekorda. Očigledno, ništa ne može zaustaviti megazvijezdu Taylor Swift. Bilo da je volite ili mrzite, definitivno je poznajete, napisao je Rojters o “kraljici popa”. Šta ona čini da bude toliko popularna?
Rekord za rekordom, mnoge nagrade, vjerni fanovi i rasprodati koncerti. Američka glazbenica, 33-godišnja Taylor Swift, je nezaustavljiva sila otkako je 2006.godine objavila svoj prvi studijski album pod nazivom … Taylor Swift.
Od tada je objavila još deset albuma i za njih osvojila mnoge nagrade. Albumi “Fearless”, “Red” i “Speak Now” su zbog spora oko autorskih prava, sa njenom bivšom izdavačkom kućom, iznova snimljeni snimljeni i objavljeni.
U čemu je tajna?
Podaci sa Spotify platforme za striming muzike pokazuju da umjetnica stvara pjesme koje obuhvataju glasbeno cijeli spektar, a svakoj od njih – bez obzira na žanr – može se pripisati jedna od tri ključne komponente megahita: akustičnost, emotivnost i “rasplesanost” , opisuje Reuters.
U govoru diplomcima Univerziteta u Njujorku 2022.godie to je i sama spomenula: „Kao tekstopisac, nikada nisam mogla da sjedim mirno ili da ostanem predugo na jednom kreativnom pravcu … u procesu stvaranja promijenila sam žanrove od countryja, popa, alternativne glasbe i folka.”
Skoro svaka pjesma završava na top listama
Iako je, ili baš zato što je žanrovski toliko raznolika, do danas je čak 212 njenih pjesama ušlo na Billboardovih 100 najpopularnijih pjesama, što pjevačicu stavlja na drugo mjesto po uspjehu – odmah iza Kanadskog repera Drake-a (Aubrey Drake Graham – prim.prev.).
Kada je prošle godine objavila album “Midnights”, sve pjesme sa njega su dospjele na ovu popularnu listu, što je postigla kao prva umjetnica u istoriji.
Sa albumom “Speak Now (Taylor’s Version)” postala je i prva umjetnica sa dvanaest albuma na prvom mjestu ove liste, prenosi Reuters. Time je nadmašila Barbru Streisand, koja je imala jedanaest albuma na prvom mjestu. U isto vrijeme tri njena ostala albuma su se našla na listi – što su prije nje uspjeli samo Herb Alpert i Prince.
Rekordna je i njena poslednja turneja pod nazivom “Eras Tour”. Prošlog novembra objavila da planirala je na turneji odraditi 53 stadionska koncerta u Sjedinjenim Državama. Sada će na ovoj turneji biti 78 koncerata, širom svijeta, uključujući i Evropu.
Njeni fanovi su je jedva dočekali, jer nije bila na turneji od 2018. Čekali su satima – cijele noći – u redovima da kupe karte koje svi nisu mogli ni dobiti.
Prva turneja sa milijardom zarade
Američki dio njene turneje polako se bliži kraju i približavaju se međunarodni nastupi. Neke procjene već predviđaju da će njena turneja biti najprofitabilnija glazbena turneja u istoriji.
Ovaj rekord za sada još drži britanski muzičar Elton Džon, koji je na jednoj od svojih turneja zaradio čak 939,1 miliona američkih dolara (oko 851,3 miliona evra).
Očekuje se da će Taylor Swift završiti sadašnju turneju sa čak 1,4 milijarde američkih dolara (otprilike 1,269 milijardi eura). Ako se ovo ostvari, njena “Eras Tour” će biti prva turneja u istoriji koja je prešla granicu od milijardu dolara.
Već prije nedelju dana američka centralna banka objavila je da njena posljednja turneja stimuliše američku ekonomiju, jer u svakom gradu koji Taylor Swift posjeti ili samo najavi koncert pomaže time što se povećavaju prihodi od putovanja i turizma.
Sila koja (po)tresa
Kako smo objavili, njena turneja je takođe postigla nezamisliv rekord od dva uzastopna koncerta na Lumen Fildu 22. i 23. jula, što je izazvalo seizmičku aktivnost koja je ekvivalentna zemljotresu jačine 2,3 stepena.
Time je Taylor oborila rekord navijača Seattle Seahawksa iz 2011. godine. Oni su izazvali potres magnitude 2,0 kada su slavili tačdaun protiv New Orleans Saints-a.
Čini se da je pjevačica pronašla prave sastojke i dobar recept koji ju je odveo do srca fanova širom sveta. Teško je zamisliti kakve će rekorde oboriti u budućnosti.
U okviru “Turneje era” (The Eras Tour), američka pjevačica Taylor Swift nastupila je dvije večeri zaredom, 22. i 23. jula, na rasprodanom stadionu Lumen Field u Sijetlu. I premda turneja kao od šale obara sve vrste rekorda, pjevačica je – pa, ili njeno ozvučenje, ili njeni fanovi – uspjela ponovo da uradi nešto izuzetno. Koncerti u Sijetlu izazvali su seizmičku aktivnost koja se može uporediti sa zemljotresom jačine 2,3 stepena, prenosi BBC.
Megazvijezda Taylor Swift nastavlja da diže prašinu tokom svoje muzičke turneje, na kojoj će nastupiti više od 100 puta i posjetiti Evropu. Na koncertima u Sijetlu to se dogodilo gotovo bukvalno.
Seizmologinja Jackie Caplan-Auerbach rekla je za BBC da su glazbenicini uzastopni koncerti na Lumen Fildu 22. i 23. jula izazvali seizmičku aktivnost ekvivalentnu zemljotresu magnitude 2,3. „Uzela sam podatke sa obje koncertne večeri i brzo primijetila da je očigledno bio isti obrazac signala“, rekla je profesorica geologije na Univerzitetu Zapadni Vašington (West Washington University).
Swift prestigla igrače američkog fudbala
Ovo je novi rekord stadiona. Prethodni su držali ljubitelji američkog fudbala od 2011. godine. U to vrijeme, zemljotres jačine 2,0 stepeni Rihterove skale su izazvali navijači Seattle Seahawksa koji su slavili tačdaun protiv New Orleans Saints-a.
Iako je izmjerena razlika između utakmice američkog fudbala i nedavnog koncerta Sviftove bila samo 0,3, profesorica je za BBC rekla i da je kod koncerta Swift “drhtanje bilo duplo jače”. Pregledajući dva koncerta, otkrila je da imaju gotovo isti obrazac signala. A, ko je tačno odgovoran za tako snažnu aktivnost? Prema riječima seizmologa, ozvučenje ili 144.000 fanova koji su prisustvovali oba koncerta.
Koncert Taylor Swift nije prvi koji je pokrenuo seizmičku aktivnost. Foo Fighters-ima je to već pošlo za rukom 2011. godine na koncertu na Novom Zelandu.
BONUS VIDEO:
hypebih.ba/n1