calendar

Sreda 21. Maj, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
“LEŽALA SAM U MRTVAČNICI PREKRIVENA, porodica je VRIŠTALA, a onda su osjetili da sam TOPLA!” Potresna ispovijest pjevačice Danice Balabanović koja ledi krv u žilama Stanovi u BiH sve skuplji: Objavljene najnovije cijene “JOŠ JEDNOM TO KAŽI I ZVEKNUĆU TI ŠAMARČINU!” Sestra Kristijana Golubovića urlala na Kristinu Spalević! Marko Đedović mnogima riješio dilemu: Ove riječi će dugo pamtiti Filip Đukić otkrio da li je bio sa Sanjom Grujić! Kako će Marko reagovati kad čuje ovo “Prodala je Noru i porodicu!” Asmin zgrožen Anelinim ponašanjem u rijalitiju – kipti od bijesa SUSJEDI PIŠU Regionalnu estradnu scenu uzdrmao je fizički napad ispred jednog zagrebačkog hotela “Ne bih voljela da moji…” Dragana ne može da zaustavi suze: Progovorila o vezi sa Matorom, pa svojoj porodici uputila važnu poruku Anđela sve saznala: Ona ušla u rijaliti i pred svima joj saopštila ovo! “Više volim da znam istinu” Autobus sa fudbalerima Čelika na putu za Tešanj učestvovao u saobraćajnoj nesreći Bora Santana uhvaćen sa atraktivnom djevojkom: “Jedva čekam da potpišem papire!” I dalje u toku razvod sa Milicom Kemez Marko Đedović izašao iz Bijele kuće i iznio sve što mu leži na duši “Sramota me je što sam upleten”: Oglasio se Pavle Jovanović i priznao šta misli o Gastozu i situaciji sa Anđelom “PREDAJA NIKAD NIJE BILA OPCIJA” Saša Mirković nakon dobivanja prestižnog priznanja “ZLATNI BEOČUG” poslao SNAŽNU PORUKU: “Nastavićemo u tom pravcu…” “Ide i daje dokaze!” Gastoz bijesan zbog onoga što se dešava u spoljašnjem svijetu – saznao sve i brani Anđelu kao nikad PREKRŠILI STORO PRAVILO! Veliki šef zbog ovoga hitno reagovao – pljušte kazne u rijalitiju

Istraživači objavili da su stvorili umjetnu inteligenciju koja može “čitati misli”

Objavio: RHT
28/12/2023 11:59 PM

U svijetu tehnologije, gdje inovacije konstantno pomjeraju granice mogućeg, australijski istraživači su postigli značajan napredak u oblasti vještačke inteligencije.

Razvili su sistem pod nazivom DeWave, koji predstavlja prvu tehnologiju sposobnu da prevede misli u tekst bez potrebe za hirurškim zahvatima. Ova tehnologija, koja koristi elektroencefalogram (EEG) za snimanje moždanih talasa, obećava značajan napredak u komunikaciji za osobe sa ograničenim govornim sposobnostima, poput pacijenata koji su doživjeli moždani udar ili su paralizovani.

Istraživački tim sa Univerziteta Tehnologije u Sidneju (UTS), pod vodstvom računarskog naučnika Čin-Teng Lina, uspješno je testirao DeWave na grupi od preko dvadeset ispitanika. Ispitanici su čitali tekst u tišini, dok je EEG kapa zabilježila njihove moždane talase, koje je sistem zatim dekodirao u tekst.

Zapanjujući napredak

DeWave tehnologija, iako trenutno postiže preciznost od nešto više od 40 odsto prema jednom od dva seta metrika, već pokazuje napredak u odnosu na prethodne standarde za prevod misli iz EEG zapisa, sa poboljšanjem.

Jedan od glavnih ciljeva istraživača je povećanje preciznosti sistema na oko 90 odsto, što bi bilo uporedivo sa konvencionalnim metodama prevoda jezika ili softverom za prepoznavanje govora.

Za razliku od drugih metoda prevoda moždanih signala u jezik, koje zahtijevaju invazivne hirurške zahvate za ugradnju elektroda ili upotrebu skupih i nezgrapnih MRI mašina, DeWave pruža praktično i svakodnevno rješenje.

Sistem radi na principu pretvaranja EEG talasa u kod koji se zatim uparuje sa specifičnim riječima zasnovanim na njihovoj sličnosti sa unaprijed definisanim kodovima u “kodnoj svjesci” DeWavea. Ova metoda, koja uključuje diskretno kodiranje u procesu prevoda moždanih talasa u tekst, predstavlja inovativan pristup u dekodiranju neuronskih signala.

Za obuku DeWave sistema, tim je koristio kombinaciju sistema poznatog kao BERT sa GPT, testirajući ga na postojećim skupovima podataka ljudi čija su moždana aktivnost i pokreti očiju zabilježeni dok su čitali tekst. Ovaj proces učenja pomogao je sistemu da uskladi obrasce moždanih talasa sa riječima, a zatim je dodatno obučen sa otvorenim izvorom velikog jezičkog modela koji formira rečenice iz pojedinačnih riječi.

Iako ima još puno posla, posebno zbog bučnog signala koji se prima kroz EEG kapu umjesto kroz elektrode ugrađene u mozak, istraživači su optimistični. Napredak u velikim jezičkim modelima i slične metode kodiranja koje povezuju moždanu aktivnost sa prirodnim jezikom zaslužuju dodatnu pažnju, smatraju istraživači. Njihovo istraživanje je predstavljeno na NeurIPS 2023 konferenciji, a preprint rada je dostupan na ArXiv platform.

BONUS VIDEO:

Hypebih.ba/Telegraf

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS