calendar

Petak 18. Jul, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
BIVŠA ŽENA MU STIŽE U GOSTE! Peja senior o Zlati Petrović: „Da se sjećamo starog života…“ JESTE LI SPREMNI? ANA NIKOLIĆ U BANJA LUCI – o ovome će se pričati! (FOTO) Milena Kačavenda je najpametnija učesnica : Oduvala sve takmičare u kvizu znanja, pa čak i Lepog Miću! Drama ne jenjava: Car ne štedi Maju – on je proziva zbog ovoga! (VIDEO) Ksenija Knežević se zaručila: Bivša članica grupe “Hurricane” pokazala prsten DRAMA U RIJALITIJU: Aneli i Luka žest*ko zaratili sa Urošem, pljušte teške prov*kacije! Borac i Željezničar završili evropski nastup već u prvom pretkolu Teško mu je da prihvati da je izgubio: Ena Čolić žest*ko razvezala jezik i oblatila Gastoza SKANDAL U RIJALITIJU! Uroš misli da je Zara iz Novog Pazara, a Ena nema pojma ko je izmislio Ajfon! Karić razotkrio Gastozove skrivene namjere, pa žest*ko urnisao Anđelu HYPE TURSKA ĆE TEK NIZATI USPJEHE! Saša Mirković podijelio jedan segment Hype imperije! Aleksandra i Ivan ponovo šuruju: Iskoristili kviz znanja, Milovan će zbog ovih scena poludjeti! Melina Džinović bankrotirala nakon razvoda: Pala potražnja za njenim luksuznim haljinama Nije im se posrećilo: Sofija se pogubila na kvizu znanja, Karić se nije izborio za sljedeći krug! Pon*žavali su me kao osobu, kao majku: Aneli pokazala zube svima, otkrila zbog čega se bori za pobjedu, tvrdi da će mnoge boljeti NJENO PRVO MJESTO Transr*dna pjevačica Elektra Elit uhapšena u Švicarskoj: Prijeti joj mjesec dana zatvora?

STOTINU DJECE završilo u BOLNICI: Ova epizoda Pokemona NIKADA VIŠE nije prikazana (VIDEO)

Objavio: RHT
21/10/2023 9:00 AM

Naučnici su možda otkrili zašto je stotinu djece hospitalizovano nakon gledanja epizode Pokemona iz 1997. godine.

Foto: Pinterest

Popularni anime prvi je put objavljen 1997. u Japanu i još uvek je omiljen među djecom širom svijeta. Ali, postoji jedna epizoda koje se mnogi ne sjećaju, pod nazivom “Dennō Senshi Porygon”. Epizoda je emitovana 6. decembra 1997. i nikada više nije prikazana.

Naime, nakon emitovanja epizode više od 600 djece hitno je prebačeno u bolnicu u roku od sat vremena nakon emitovanja.

Djeca su tvrdila da imaju razne simptome uključujući grčeve, mučninu i povraćanje, a čudna bolest brzo se proširila zemljom.

U to je vrijeme zaključeno da je crvena i plava stroboskopska rasveta u sceni kada Pikaču lansira jedan od svojih visokooktanskih električnih izliva uzrok iznenadnog napada bolesti kod djece.

Sljedeći dan TV Tokio izdao je izvinjenje i obustavio emitovanje. U danima koji su uslijedili nakon emitovanja epizode nevjerovatna brojka od 12.700 djece bilo je u pogođeno neobičnom bolešću.

Uslijedila je četvoromjesečna istraga, ali istražitelji nisu pronašli uzrok simptoma kod djece pa su se Pokemoni vratili na ekrane. S obzirom na to da su prethodne epizode sadržale scene slične onoj o kojoj je riječ, a nisu izazvale nikakve probleme, istražitelj paranormalnog Bendžamim Radford i sociolog Robert Bartolomev odlučili su detaljnije da istraže slučaj.

Uzrok je masovna histerija?

U studiji iz 2001. Radford i Bartolomev primijetili su da je nekoj djeci koja su bila hospitalizovana nakon gledanja epizode dijagnostifikovana fotosenzitivna epilepsija, ali većini nije. Imajući to na umu, zaključili su da je masovna histerija uzrok simptoma kod dece.

“Mnogi dječji simptomi nisu imali prepoznatljivu organsku osnovu, a osim provjerenih slučajeva napada, prijavljeni simptomi su bili minorni i kratkotrajni, a žrtve su gotovo isključivo bila školska djeca u ranoj adolescenciji”, saopćili su.

“Medijsko izveštavanje i publicitet raspiruju histeriju kako se vijesti o bolesti šire, usađujući ideju ili zabrinutost u zajednicu dok učvršćuju i potvrđuju istinitost bolesti za prve žrtve”, dodali su.

Oko 700 djece prvobitno je hospitalizovano u večeri emitovanja programa i sljedećeg dana, a broj se popeo na više od 12.000 nakon što su japanske novinske kuće objavile incident.

“Epizoda je dominirala japanskim vijestima. Japanska djeca koja nisu čula za svoje vršnjake iz vijesti ili od svojih roditelja saznala su za to tog jutra kada se o napadima pričalo u školskim dvorištima.

Jednom kada su djeca imala priliku da čuju panične izvještaje o onome što se dogodilo putem masovnih medija, svojih prijatelja i škola, broj djece za koju je sljedeći dan prijavljeno da su bila inicijalno pogođena porastao je za 12.000”, zaključeno je.

Nakon svojih otkrića, njih dvojica su upozorili da bi nas preveliko oslanjanje na masovne komunikacije moglo dovesti u opasnost od budućih izbijanja masovne histerije.

BONUS VIDEO:

Izvor: Hypebih.ba/ b92

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS