Ženska toaletna voda se povlači sa tržišta: Može izazvati neplodnost i probleme u trudnoći
Ženski parfem se povlači sa tržišta
Državni inspektorat Hrvatske izdao je upozorenje građanima da prestanu upotrebljavati proizvod koji se povlači iz prodaje zbog hemijskog rizika.
Kako je saopćeno, riječ je o toaletnoj vodi robne marke “Lotus Valley Perfumes”, proizvedenoj u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Ženski parfem se povlači sa tržišta
Miris u sebi ima sadržaj koji bi mogao predstavljati kemijski rizik. Sporni sastojak je mirisni alergen butylphenyl methylpropionalu, poznat i pod nazivom Lilial, koji je EU zabranio u martu 2022. godine.
Istraživanja su pokazala da to šteti funkcioniranju hormona i može dovesti do problema s plodnosti i razvojem fetusa u trudnoći.
– Toaletna voda punjena u tamnoljubičastu staklenu bočicu četvrtastog oblika s plastičnim čepom zlatno obrubljene boje na kojoj je crnim slovima ispisano Lotosova dolina – saopćeno je iz Državnog inspektorata Hrvatske.
“Kroz dim”
Znate li kako su nastali parfemi, mirisi koji nas čine izazovnijim, poželjnijim, sigurnijim… U bočicu su ga zarobili vjerovatno stari Egipćani.
Smatra se da je primitivna izrada parfema počela paljenjem biljnih smola kako bi se dobio miris za kadenje u vjerskim obredima. Stoga je zanimljivo da riječ “parfem” potiče od latinskog “per fumum”, a znači “kroz dim”.
Jedan od prvih zapisa o upotrebi parfema potiče iz Egipta. Kad je otvorena grobnica faraona Tutankamona, u njoj je pronađeno preko 3.000 boca sa parfemima, čiji se miris nije posve izgubio ni nakon više od 3.000 godina!
Otprilike 1.500 godina prije naše ere izraelski su sveštenici koristili sveto ulje pomazanja koje se pravilo od “najboljih mirisa” i u skladu sa “uputstvima dobijenim od Boga”! Jevreji su koristili mirisna ulja u kozmetičke i medicinske svrhe te kod pripremanja tijela za sahranu – pri čemu su nesumnjivo služila kao sredstvo za dezinfekciju i uklanjanje neugodnog mirisa.
BONUS VIDEO: