Koliko je voda u bazenima sigurna za kupače: Građani izloženi raznim zdravstvenim rizicima
Upozorenje kupačima
Osobe s nepravilno održavanim pirsinzima ne smiju se kupati u bazenima

Sarajevski bazeni su omiljena destinacija za bijeg građana usljed toplog vremena. Kako rastu temperature tako raste i interes za osvježenjem.
Iako je provođenje vremena na bazenima uz kupanje i druženje primamljiva opcija za provesti vikend, postavlja se pitanje koliko je voda u bazenima sigurna za kupače.
Istaknuti analize
Iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo kazali su za kako se kontinuirano vrši monitoring zdravstvene ispravnosti bazenske vode. Kupališta moraju imati javno istaknute posljednje rezultate laboratorijskih analiza bazenske vode kako bi se kupači informirali o eventualnom stanju vode, prenosi Avaz.
Međutim, postavlja se pitanje koliko Sarajlije uopće obraćaju pažnju na stanje vode? Da li se građani pridržavaju pravila, dok je sigurnost jedan od prioriteta u sprečavanju bolesti koje se prenose vodom.
Kada je riječ o glavnim mjerama opreza, iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo skrenuli su pažnju kupačima: da ne ulaze naglo u vodu, da obrate pažnju prilikom hodanja oko bazena, ne kupati se u alkoholiziranom stanju, nositi kapu za plivanje, naočale i čepiće za uši, obavezno skinuti kontaktne leće i isprati oči, te izbjegavati dugotrajan boravak u vodi, naročito sjedenje u plitkoj vodi s mnogo kupača jer to povećava rizik za nastanak infekcija.
Koristiti toalet
Obavezna je i dezinfekcija stopala u dezobarijeri koja je hiperhlorisana, a preporučuje se roditeljima da djecu vode u toalet i redovno im mijenjaju pelene u dijelu kupališta koje je predviđeno za to. Savjetuje se i da se izbjegava dugotrajno sjedenje u mokrom kupaćem kostimu, jer vlaga i toplota podstiču razmnožavanje bakterija, virusa i gljivica.
- Naglašavamo da osobe sa stomačnom simptomatologijom, osobe s ranicama i ranama na koži, osobe koje imaju upalu oka, uha, disajnih puteva, mokraćnih puteva, osobe sa spolnim bolestima, te osobe s nepravilno održavanim pirsinzima, ne smiju se kupati u bazenima – istaknuto je iz Zavoda.
Osobama oslabljenog imunog sistema ne preporučuje se kupanje u bazenima.
Birati hlad
Iz Zavoda su upozorili građane da izbjegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana.
Oprez sa sunčanjem u periodima najjačeg UV zračenja. Najbolje je birati prirodni hlad ili boraviti ispod suncobrana. Potrebno je konzumirati što više tekućine, te konzumirati lako probavljivu hranu – zaključili su iz Zavoda.
BONUS VIDEO:
Hypebih.ba/avaz.baA.K.H