calendar

Petak 25. April, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
Informacije o Anđelu stigle u rijaliti! Đedović bjesni, a većina takmičara ga gleda u nevjerici  Stefan Karić se povlači – saopštena velika promjena u rijalitiju, kao i njen razlog! ANKETA – KO JE FAVORIT ZA POBJEDNIKA RIJALITIJA? Nisu to ni Gastoz ni Anđela STEFANI JE PSI*OPATA! MAL*RETIRA MATORU I MUNJU! Jovanina drugarica razvezala jezik! SUDAR RIJALITI TITANA! Đedoviću i Lepom Mići iskočile vene na čelu od vrije*anja – evo zbog čega su se žučno sva*ali AKCIJA KOVERTA Uhapšena ministrica Enda Pavić-Pečenković Izbacivanje jedne namirnice pomoći će vam u gubitku sala sa stomaka Anđela vri*ti, JAVNO PONI*ENJE! Gastoz je urni*e, NASTAO LOM! Sanja otkrila stravične tvrdnje o Marku: “REKLA SI MI DA TUČEM MAJKU SA BRATOM!” On zajecao na sav glas Nova afera trese imanje: Bebica otkrio šta se krčka u rijalitiju, sve se vrti oko kačketa – ha*s u najavi! Učesnica se ponudila Peji za inti*ni odnos: “EVO JA ĆU DA BUDEM SA NJIM POSLIJE ŽURKE!” Ena skočila i napravila opšti haos! (FOTO) GASTOZ OVO VIŠE NIJE MOGAO DA KRIJE! Kada je odgovorio na jedno pitanje Anđela je pozelenila od muka! Aleksandra otkrila šokantne Terzine radnje: “STAO JE KOD STUBA I POKAZIVAO MI …” Ovo je radio misleći da ga kamere ne snimaju! Svi u Bijeloj kući na nogama zbog bijesnog Gastoza: Evo šta ga je izbacilo iz takta! INTERVENISALO OBEZBJEĐENJE Dnevni horoskop za petak, 25. april: Blizanci šarmantni u flertovanju, Rak se opušta u večernjem izlasku, Bik umoran od svega, a Vi? Sezona automobila u moru je zvanično počela

Stručnjaci odgonetnuli u kojim godinama majke imaju najmanji rizik od komplikacija u trudnoći

Objavio: RHT
02/07/2023 9:22 PM

Majčinstvo je vlastiti izbor svake žene i one koje se odlučuju da imaju djecu danas najčešće to odlažu zbog drugačijeg načina života i okolnosti koje su nametnute. Pošto većina želi da se ostvari u karijeri, uloga majke najčešće to “trpi”, a mnoge žene ne shvataju da kako vrijeme prolazi trudnoća kasnije može biti rizičnija. I pored toga žene se ostvaruju kao majke onda kada su spremne i kada smatraju da su se za to stekli uslovi.

Zlatna zona

I dok neki stručnjaci tvrde kako su dvadesete godine najpoželjnije za stvaranje potomstva, drugi napominju da i majke u zrelim godinama sa sobom nose druge pozitivne stvari poput podrške i strpljenja koje se stiječe sa zrelošću. Međutim, koje su idealne godine za dolazak bebe naučnici godinama pokušavaju da odgonetnu, a sada i studija potvrđuje da postoji idealna “granica”.

Foto: pixabay

Kada je rađanje djece u pitanju, naučnici tvrde kako postoji tzv. zlatna zona za žene kada mogu da imaju najsigurniju trudnoću. Zaključak jedne studije od 3.000 porođaja pokazuje kako su žene starosti između 23 i 32 godine izložene najmanjem riziku od urođenih mana koje bi se mogle javiti kod beba.

Prema podacima kojima studija raspolaže, mame i tinejdžerke u ranim dvadesetim godinama rađale su češće djecu s defektima centralnog nervnog sistema koji utječu na razvoj mozga i kičme. Sa druge strane, zrele trudnoće bile su najbliže povezane sa deformitetima glave, vrata, očiju i ušiju, piše Daily Mail.

Trend kasnijeg majčinstva

Mlade majke često nisu spremne za trudnoću i izložene su mnogim nezdravim faktorima poput alkohola i droga, tvrde istraživači, dok su starije izložene više nekim vanjskin faktorima na koje ne mogu baš da utječu, poput zagađenja zraka, što se smatra jednim od uzročnika urođenih mana.

Studija dolazi s informacijom da je prosječna starost novopečenih majki u Americi dostigla najvišu tačku u historiji. Prema tim podacima, žene u Americi prvi put rađaju u prosjeku s 30 godina, dok je unazad gledano to bilo sa 27 godina 2000. godine. Ako odemo još malo u prošlost, 1970. godine žene su u prosjeku rađale sa svega 24 godine.

Trend kasnijeg majčinstva najčešće se povezuje sa promjenama porodičnih vrijednosti, time što žene danas sve više daju prednost karijeri i rastući troškovi se smatraju jednim od uzročnika odlaganja roditeljstva.

Najnovija studija je rađena na Univerzitetu Semelvajs u Mađarskoj, a istraživači su koristili i analizirali podatke od ukupno 31.128 trudnoća sa potvrđenim nehromosomskim defektima pri rođenju u zvaničnoj mađarskoj bazi podataka između 1980. i 2009. godine.

BONUS VIDEO:

https://youtu.be/BWk2D57dooU

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS