calendar

Ponedeljak 12. Avgust, 2023

aktuelno ikonica Aktuelno
Slučaj izdavanja lažnih diploma: Potvrđena optužnica protiv 15 osoba i 6 privatnih visokoškolskih ustanova SKANDALČINA! Procurila fotka iz Bebicine mladosti: Evo čime se bavio! KONAČNO RASKRINKAN Amerikanac u suzama zbog Đokovića: “Nisam plakao ni kada sam dobio djecu” Ubistvo kod Sapne: Rođaci pili cijelu noć, a onda izbila kobna svađa PRIKUPLJANJE PRILOGA ZA OSLIKAVANJE FRESAKA U MANASTIRU SV. LUKE! Evo šta kažu hodočasnici! Maja i Stanislav izazvali haos u Crikvenici: CAR ZAUSTAVLJEN NA ULICI! Već stigao Filipov odgovor Aleksandra Mladenović se POMIRILA SA BIVŠIM DEČKOM?! Postoji i FOTKA, evo o čemu se radi! (FOTO) OVOG TENISERA LJUBILA JE JELENA ĐOKOVIĆ PRIJE NOVAKA Radio je i sa NOLETOM KO BI OVO OČEKIVAO OD NJE?! Marija Šerifović uradila nešto ŠOKANTNO na sceni, ali su se svi ODUŠEVILI! (VIDEO) Jelena Ilić podnijela papire za RAZVOD! Najavila ZVANIČAN KRAJ, Ivan Marinković će uskoro biti SLOBODAN! Vraća se Miljani?! STAVIČAN ZLOČIN U ŠIPOVU: Žena ubijena u automobilu! OVO JE NOVI FRAJER ANELI AHMIĆ! Uroš sve otkrio Seka Aleksić POZIRALA sa djevojčicom sa kojom je IŠLA NA MATURU! Prozivali su je DRUGARI, a pjevačica joj je dala SNAGU NAJEZDA STJENICA: Zalijepe se za odjeću, a znaju i ugristi Supruga Slobe Radanovića traži trećeg supruga? Otkrila kako stoje stvari u braku sa pjevačem ZOLA U TEŠKOM STANJU: “Izdali, lagali, varali i ponižavali su me mnogi”

NAJEZDA STJENICA: Zalijepe se za odjeću, a znaju i ugristi

Objavio: RHT
12/08/2024 9:59 AM

NAJEZDA STJENICA

Najezda hrastovih, ali i platanovih stjenica evidentna je širom Bosne i Hercegovine. Građani se žale da se ovi insekti često zalijepe za odjeću, pa i ujedu.

Foto: Wikimedia commons/Gilles San Martin

No problem je u tome što ih niko ne suzbija, a kod nas nemaju ni prirodne neprijatelje.

NAJEZDA STJENICA

Kako je za “Nezavisne novine” pojasnio Zoran Stanivuković, profesor na Katedri za integralnu zaštitu šumskih ekosistema Šumarskog fakulteta u Banjaluci, kod nas postoje hrastove i platanove stjenice, a one su vrlo slične. Razlika između njih dvije je, pojašnjava, veoma mala te se ne može vidjeti golim okom pa tako platanova dolazi samo na platan, a hrastova stjenica ide na hrast, javor, bukvu, grab, ružu, kao i na još neke vrste.

“Hrastova stjenica je nova vrsta koja je donesena iz Sjeverne Amerike u Evropu prije više od 20 godina, a prvi put je na području BiH konstatovana 2017. godine. Ona napada hrast, ali i još puno drugih listopadnih stabala, pa čak i zeljaste biljke. Ja sam je čak nalazio na jagodi. Njena brojnost je izuzetno velika, jer je to vrsta koja ima dvije-tri generacije tokom godine i svaki put ženke polažu puno jaja, tako da je jako veliki potencijal namnožavanja”, pojašnjava Stanivuković.

Nažalost, kako kaže, sada ima jako malo prirodnih neprijatelja. To je ono što inače takve vrste, koje se puno namnožavaju, drži pod kontrolom.

Nemaju prirodne neprijatelje

Kod nas, pojašnjava, nemaju prirodne neprijatelje, ali u svojoj postojbini imaju, a to su neki parazotoidi, insekti koji parazitiraju njihova jaja.

To je, navodi, vrsta koja u Sjevernoj Americi upravo iz tih razloga nema nikakav značaj, jer ne može doći do izražaja.

Prema njegovim riječima, kada je u pitanju njihovo suzbijanje i korištenje raznih preparata, sve je još u fazi ispitivanja.

“Postoje neka istraživanja vezana za laboratoriju, ali suzbijati nešto u laboratoriji i u prirodi je prilično drugačije. To jeste, nisu postignuti isti rezultati u suzbijanju u šumama. Nešto se radi na određenim preparatima koji su biološkog porijekla vezano za jednu gljivu. Ali, to još, koliko ja znam, nije komercijalizovano, možda će uskoro biti. Uglavnom, zasad je takva situacija, niko je ne suzbija, ni čovjek, kao ni njihovi prirodni neprijatelji.” – ističe Stanivuković.

Postale dosta brojnije

No, kako ističe, primjetno je da su u posljednjih nekoliko godina postale dosta brojnije na našem području.

“Mi smo prije četiri-pet godina radili projekat za Ministarstvo i tada smo utvrdili da je zastupljena na 50-60 odsto lokalnih zajednica. Ali, tada još nije bila prešla Dinaride. No, izgleda da je i to odradila, pa je sad ima i u Hercegovini, takoreći svugdje gdje ima hrasta”, ističe Stanivuković.

Dodaje da je ona zajedno sa hrastovom pepelnicom kriva što nam hrastovi u julu imaju žuto-smeđe lišće.

Kako su ranije pojašnjavali stručnjaci, ova vrsta stjenice ne napada ljude. Odnosno, ne hrane se krvlju, ali u potrazi za hranom mogu biti dosadne pa i ugristi čovjeka. Dok istražuju pogodno mjesto za hranjenje…

Pročitajte i: BH Meteo upozorava: Upućen važan apel stanovnicima BiH.

BONUS VIDEO:

(Nezavisne/hypebih.ba/G. Š.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS