calendar

Četvrtak 4. Jul, 2023

aktuelno ikonica Aktuelno
USKORO JE KRAJ, NE POSTOJI OSOBA NA SVIJETU! Majka Mione Jovanović zapjenila od bijesa, sprema Nenadu haos nakon finala “SVI SU ME VARALI!” Milena Ćeranić O PARTNERIMA, pa se sjetila NJEGA: “Da sam ga manje voljela uspjelo bi!” MARIJA KULIĆ DA PRESAHNE VIŠE OD MILJANINIH SRAMNIH RADNJI – OBJAVLJEN NJEN POSLJEDNJI RAZGOVOR SA ZOLOM! Velika potraga u Njemačkoj: Nestala djevojčica (13) porijeklom iz BiH Maja i Aneli u žestokom klinču! Stare rivalke ponovo ratuju Muškarac koji je ukrao kip Brus Lija u Mostaru ide u zatvor DRAGANA MIRKOVIĆ OSVOJILA I AZIJU! Najveća zvijezda Balkana se pohvalila ovim uspjehom! Fufe iz serije ‘Lud, zbunjen, normalan’ živi na selu sa 1.800 koza SIN MELINE I HARISA ODLUČIO DA POKORI JAVNU SCENU! Potez Kana Džinovića izazvao haos, riješio da preuzme stvar u svoje ruke REGION ZAVIJEN U CRNO: Preminula glumica iz popularne domaće serije ORGANIZOVALA GALA SLAVLJE Tara Simov slavi sinu prvi rođendan! TRUDNA UČESNICA RIJALITIJA ŠOKIRALA JAVNOST! Ovo niko nije očekivao, šok obrt pred sam kraj rijalitija O emocijama može mnogo da se priča: PRVI ZAJEDNIČKI INTERVJU INDI I ZORANA! Zaljubljeni par otkrio sve! Eva Ras: “Bila sam s ljubavnikom na sedmom nebu, a sa mužem nesretna” SITA AHMIĆ STIGLA KOD ASMINA I STANIJE U DUBROVNIK! Haos neviđenih razmjera, oglasila se sa ove lokacije, rat se nastavlja! Meteorolog Nedim Sladić dobio prijetnje smrću: “Ovo me neće zaustaviti, sve ću prijaviti policiji”

MOŽDA STE BOLESNI A NI NE ZNATE Ovo je vodič kroz simptome depresije!

Objavio: RHT
10/10/2023 4:00 PM

Riječ je o veoma delikatnom oboljenju te se treba tako i odnositi prema ljudima za koje slutite ili znate da pate od njega.

Foto: Copyright Pexels

Klinička depresija predstavlja ozbiljno mentalno oboljenje koje može značajno uticati na kvalitet života pojedinca a prema podacima SZO svaki četvrti stanovnik planete ima neki mentalni poremećaj.

Danas se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja i veoma je bitno da se podsjetimo određenih činjenica koje prate ovo oboljenje.

Klinička depresija nije nešto što se može prevazići samo voljom. S odgovarajućim tretmanom i podrškom od strane voljenih osoba, mnogi ljudi koji se bore sa ovim poremećajem mogu postići poboljšanje i vratiti se normalnom životu. Važno je znati da niste sami i da postoji dostupna pomoć.

Prepoznavanje simptoma kliničke depresije, razumijevanje kako postupati i pružanje podrške onima koji se s njom bore, ključno je za njihovo ozdravljenje. Evo pregleda simptoma, pravilnog postupanja i načina kako možete pomoći.

 

Simptomi kliničke depresije

  • Dugotrajna tuga i osjećaj praznine – Osobe s kliničkom depresijom često doživljavaju duboku tugu i osjećaj praznine koji traje veći dio dana, gotovo svakodnevno. Teško im je da ustanu iz kreveta i potpuno su nefunkcionalni čak i kad je reč o nekim najobičnijim stvarima tipa navlačenje čarapa ili pranje zuba
  • Gubitak interesa i užitka – Prisutan je gubitak interesa za aktivnosti koje su nekada voleli i smanjenje sposobnosti da uživaju u stvarima koje su im nekada bile važne.
  • Osjećaj bezvrednosti i krivice -Osobe s depresijom često sebe vide kao beskorisne i osjećaju pretjeranu krivicu, čak i za stvari na koje ne mogu uticati
  • Promjene u apetitu i težinI – Konstatne su promjene u apetitu i one mogu rezultirati značajnim gubitkom ili dobijanjem težine.
  • Problemi sa snom – Javljaju se poteškoće sa spavanjem, što uključuje nesanicu ili prekomjerno spavanje.
  • Premor i smanjena energija – Osobe s depresijom često se osejćaju iscrpljeno i nemaju energije za svakodnevne zadatke.
  • Problemi sa koncentracijom – Vidne su poteškoće u fokusiranju i donošenju odluka.
  • Samoubilačke misli – Najozbiljniji simptom depresije su samoubilačke misli ili pokušaji, što zahtijeva hitnu intervenciju stručnih lica.
 

Kako postupiti ako uočite simptome 

  • Konsultacija sa stručnjakom – Prvi korak je potražiti pomoć od licenciranog psihijatra ili terapeuta koji će postaviti dijagnozu i predložiti odgovarajući tretman.
  •  
  • Adekvatna terapija – Terapija, kao što je kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) ili terapija lijekovima, često se koristi za liječenje kliničke depresije i pokazuje dobre rezultate ako je adekvatna.
  •  
  • Podrška okoline -Ohrabrite osobu da se otvori prema vama i ponudite joj emocionalnu podršku. Pobrinite se da se ne osjeća osramoćeno zbog svoje bolesti ili kao da je okoliina osuđuje.
  •  
  • Fizička aktivnost i zdrava ishrana – Pomaganje osobi da održava zdravu ishranu i redovno vježba može im pomoći da se osjećaju bolje.
  • Samopomoć – Podstaknite ih da koriste tehnike samopomoći kao što su molitva (ako su pobožni), joga ili duboko disanje kako bi se nosili sa stresom i anksioznošću.
 

Pružite adekvatnu podršku

  • Slušajte bez osuđivanja – Aktivno slušanje i pružanje sigurnog prostora za razgovor može biti od suštinskog značaja za izdravljenje.
  • Ponudite pomoć za traženje tretmana – Pomozite im da pronađu stručnjaka i zakažu susret s njima.
  • Budite strpljivi – Liječenje depresije može da potraje i zahijteva puno strpljenja. Budite uz osobu tokom cijelog procesa.
  • Izbjegavajte davanje savjeta – Iako je dobronamjerno, davanje savjeta može biti kontraproduktivno. Umjesto toga, ponudite podršku i razumijevanje.

BONUS VIDEO:

Izvor: 24sedam.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS