calendar

Petak 22. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
Ovo je poruka trudne Milice učesnicima rijalitija: Spominje i honorar IDE DO DISKVALIFIKACIJE: Jelena ZVJERSKI napala Aleksandru! Ona počela da JECA na sav glas! Luna Đogani razorena nakon njegove smrti: Posljednji put se oprostila slomljenog srca PONOVO PLJUŠTE KAZNE U RIJALITIJU! Hitna reakcija Velikog šefa – one su udarene po džepu! Osobe rođene u ova tri horoskopska znaka imaju veliko srce SKANDALČINA U RIJALITIJU: Takmičar nasrnuo na cimerku – obezbjeđenje ga odmah opkolilo (FOTO) Užas u tuzlanskoj školi: Zaposlenik dirao učenice i ulazio za njima u WC KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET “Zmajevi” poraženi od Hrvatske u Zagrebu: Susjedi ubacili čak 18 trojki Vlado Georgiev opljačkan u tržnom centru Mateja očajan nakon vijesti iz spoljnjeg svijeta: Novosti zbog kojih mu je prisjelo učestvovanje u rijalitiju Detalji koje niste znali o snimanju filma Titanik Slavna manekenka o ovisnosti o alkoholu: Razmišljala sam samo o … “MIONA NIJE DALA GASTOZU PITU! SVE TO RADI PRODUKCIJA!” Ša u D-castu šokira detaljima o kojima gledaoci rijalitija nisu svjesni! “NAJZDRAVIJI NAČIN SPAVANJA JE NA …” Spinalni hirurg dr. Krajinović EKSKLUZIVNO u emisiji “SADA I OVDJE” govori o tome šta je najučinkovitije za našu KIČMU! Zabranjeno pušenje uskoro prvi put nastupa u akustičnom izdanju Michael J. Fox o borbi sa Parkinsonovom bolešću: Humor mi pomaže da preživim

KOLIKO STE NARCISOIDNI Tri stvari na koje trebate obratiti pažnju

Objavio: RHT
11/07/2023 5:05 PM

Biti narcisoidan, unutar određenih granica, dobro je jer nam to omogućuje da vjerujemo u sebe, u svoje snage i svoj potencijal, te da idemo izvan svojih granica kako bismo postigli ambiciozne ciljeve.

Međutim, u prevelikim dozama, narcizam može poprimiti patološke crte i postati pravi poremećaj ličnosti.

Oni koji pate od njega postaju usredotočeni samo na sebe, na svoju sliku (fizičku i bihevioralnu) i na ideju koju drugi imaju o njima.

Gdje je granica između “zdravog” narcizma i patološkog narcizma?

Kako možemo prepoznati da li i naše ponašanje naginje narcizmu i zagađuje li naš način odnosa prema drugima?

Foto: Pixbay

Ko je narcis?

Kao što se često događalo u istoriji psihologije, sindrom narcisa inspirisan je grčkim mitom o Narcisu: on je bio lijep mladić koji je, nakon što je odbio ljubav nimfe, bio osuđen da se zaljubi u vlastitu sliku.

Narcis je dakle onaj koji gaji pretjeranu ljubav prema sebi i opsjednut je idejom koju drugi imaju o njegovoj ličnosti.

Ima zablude o veličini i uspjehu, a to ga također navodi da iskorištava druge za svoje vlastite ciljeve i da obezvrjeđuje rad drugih kako bi istaknuo svoj.

Njegov cilj je pridobiti divljenje i pažnju drugih: to ima, među posljedicama, nemogućnost stvaranja trajnih veza i odnosa s drugim ljudima.

Nadalje, patološkom narcisu nedostaje empatije i solidarnosti s drugima.

Različito se ponaša javno i privatno

Patološki narcis ima tendenciju drugačijeg ponašanja kada je u javnosti nego li kada je sa članovima svoje porodice.

Kao što smo rekli, njegov cilj je da mu se drugi dive i da ga cijene, stoga nije čudno što se s ljudima koji ga ne poznaju ponaša ljubazno, podržavajuće i susretljivo.

Međutim, to je “maska” koja se nosi samo radi divljenja. Ova maska ​​pada kada je narcis u svom okruženju, odnosno u porodici ili sa svojim partnerom.

Kod kuće se patološki narcis stavlja u stanje nadmoći prema onima koji ga vole: sklon je “davati lekcije” i biti neprijateljski raspoložen ako drugi nemaju mišljenje blisko njegovu.

Nasuprot tome, zdravi oblik narcizma manifestira se kada osoba želi biti prihvaćena i cijenjena od strane ljudi oko sebe, ali joj je prije svega stalo do svojih bližnjih.

Njemu divljenje od strane drugih nije apsolutni prioritet i bez imalo muke povlači se iz društvenog života ako je voljena osoba u nevolji.

Uvijek teži izigravanju žrtve

Kako bi zadržali svoj primat nadmoći, patološki narcis često nastoji preuzeti ulogu žrtve u razgovorima – ponekad na suptilan i manipulativan način.

Kada se nađe u nepovoljnoj situaciji, u kojoj se ne može isticati nad drugim ljudima, ne preostaje mu drugo do prikazivati se kao da je napadnut ili da je žrtva zavjere.

Frazama poput “Ne mogu vjerovati da ovako razgovaraš sa mnom”, “Što misliš ko si ti?”, “Zašto si tako agresivan?” nastoji odgovornost za svoj neuspjeh prebaciti na sagovornika i unatoč svemu iz razgovora izaći kao pobjednik.

Nije svjestan svoje nesigurnosti

Često patološki narcis nije svjestan vlastite nesigurnosti, vlastite krhkosti ili čini sve da ih sakrije, čak i po cijenu da povrijedi druge.

Umjesto da prihvati svoja ograničenja, svoje slabosti, narcis prebacuje svoju nesigurnost na druge, kako nikada ne bi izgledao kao gubitnik.

Narcis nikada neće priznati, na primjer, da je neorganiziran ili da mu je teško obavljati određeni posao.

Radije će kriviti druge za vlastiti neuspjeh, smišljajući razne izgovore za nepreuzimanje odgovornosti.

BONUS VIDEO:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS