JEDINI JE ŽIV IZAŠAO IZ NEBOJŠINE KULE! Gospodar Jevremova ulica: Mjesto koje nosi ime malo znanog heroja
Jedini živ izašao iz Nebojšine kule!
Dok se šetate Gospodar Jevremovom ulicom, jednom od poznatijih ulica u Beogradu, možda ćete se zapitati tko je bio čovjek koji je dao ime ovoj ulici i zašto je tako značajan da nosi titulu “gospodar”. Jevrem Obrenović, najmlađi brat Miloša Obrenovića, ime je koje većini prolaznika neće mnogo značiti, ali njegova uloga u istoriji Srbije je neosporna.

Rođen u Gornjoj Dobrinji oko 1790. godine, Jevrem Obrenović se istakao kao jedini pismeni član Obrenovićeve obitelji. Međutim, njegova uloga nije bila samo u tome. On je bio prvi proevropski političar u modernoj istoriji Srbije i veliki mecena, čije su aktivnosti imale značajan utjecaj na razvoj društva tog vremena.

Zarobljeništvo u Kuli Nebojša
Njegova životna priča dobiva na dramatičnosti kada se spomene. Drugi srpski ustanak, tijekom kojeg su Turci zatočili Jevrema u Kulu Nebojšu. Međutim, Jevrem je iz ovog mračnog mjesta izašao kao jedini zatočenik koji je preživio. Ovaj događaj samo je uvećao njegovu reputaciju hrabrog i otpornog čovjeka.
Kada je imao samo 26 godina, 1816. godine, Jevrem je postavljen za obor-kneza Šabačke nahije. Ovaj period označio je početak “zlatnog doba” grada Šapca. Pod njegovom upravom, Šabac je počeo da se transformiše, udaljavajući se od turske tradicije i prihvatajući europske trendove. Razvoj grada bio je impresivan – od postavljanja prvih ljekarnika i liječnika, izgradnje škola i kasarne, do organiziranja vojnog orkestra i prvih kočija koje su vozile šabačkim ulicama kaldrmom.
Njegova posvećenost razvoju grada bila je vidljiva i kroz osnivanje brojnih značajnih ustanova, kao što su. Šabački magistrat 1823. godine, škola kod. Crkve koju je Jevrem izgradio sopstvenim sredstvima, gradska bolnica i dobro opremljena apoteka.

Gospodar Jevrema
Ali možda najupečatljiviji dio njegovog nasljeđa bio je Jevremov konak, koji je izgrađen 1824. godine. Ovaj konak postao je epicentar europske kulture u Srbiji, okupljajući umjetnike, intelektualce i političare iz cijelog regiona.
I dok se ime Gospodara Jevrema možda ne čuje često u svakodnevnom razgovoru, njegovo nasljeđe živi kroz povijesne ulice Beograda i kroz duh razvoja koji je inspirirao u svoje vrijeme. On je bio čovjek čije su vizionarske ideje oblikovale urbani pejzaž i društveni razvoj Srbije, ostavljajući trajan pečat na povijest regiona.
BONUS VIDEO:
Hypers/Hypebih.ba/A.P.