Bugojanka poklanja mužu bubreg, ali nemaju novac za transplantaciju (VIDEO)
Bugojanka poklanja mužu bubreg, ali…
Selmir Alić je dijalizni pacijent iz Bugojna koji godinama ide na dijalizu kako bi se održao u životu.

Bubrezi su mu prestali raditi prije šest godina i primoran je tri puta sedmično ići u dijalizni centar.
Alić je odlučio prekinuti tu agoniju i supruga mu je odlučila donirati bubreg. Nakon pretraga koje su izvršili u Turskoj rečeno im je da se nalazi podudaraju i da mu supruga može biti donor.
Ali, ono što izostaje je novac. 13.000 eura im je potrebno da bi otišli u Tursku i izvršili transplataciju kako bi Selmir neometano mogao nastaviti živjeti i raditi.
“Dosad sam sabirao novac da odem na pretrage. Javno ću da kažem, meni samo novac treba da izvršimo transplataciju bubrega”, ističe Selmir i dodaje da ima priznanice od svakoga od koga je sakupljao dosad novac.
Kaže da je taj novac otišao za preglede… Također, ističe da ga komšije iz Bugojna podržavaju i pomažu.
Pogledajte više u reportaži YouTube kanala Srednja Bosna Danas:
Transplantacija bubrega je hirurški postupak kojim se zamijeni bolesni bubreg zdravim dobivenim od živog ili preminulog donora.
Bubrezi su parni organi smješteni sa svake strane kičme neposredno ispod rebara s funkcijom filtriranja, uklanjanja štetnih tvari i tekućine iz krvi te regulacije koncentracije određenih elektrolita pritom proizvodeći urin koji se iz bubrega odvodi u mokraćni mjehur i kroz mokraćnu cijev izlučuje iz ljudskog organizma.
Osim navedenog, bubrezi proizvode hormone koji pomažu u proizvodnji crvenih krvnih stanica (eritrocita) i održavanju krvnog tlaka u ravnoteži.
Transplantacija bubrega – kad se radi?
Mnogi organi u tijelu ovise o ispravnoj funkciji bubrega, stoga ako bubrezi ne rade dobro, dolazi do teških obolijevanja i poremećaja u organizmu koji najprije zahtijevaju dijalizu bubrega, ali u konačnici transplantaciju. Čovjek može biti zdrav ako ima samo jedan bubreg, no problem je što bolest obično ošteti oba.
BONUS VIDEO: