Zašto u Japanu sve više roditelja traži bračne partnere za svoju djecu
Sve manje Japanaca odlučuje se za brak i djecu, a njihovi roditelji, u želji da dobiju unuke, odlaze na organizovane događaje za sklapanje brakova kako bi pomogli djeci da nađu odgovarajućeg bračnog partnera, konstatuje CNN.
S obzirom na rastuće životne troškove, loše ekonomske prilike i zahtjevnu radnu kulturu, danas se sve manje Japanaca odlučuje za zasnivanje porodice. Tu uskaču njihovi roditelji, zabrinuti zbog sve manjih šansi da imaju unuke.
Na susretima “omiai” – posredovanja u sklapanju braka – roditelji govore o svojoj odrasloj, slobodnoj djeci, za koju se nadaju da će pronaći ljubav.
Svaki od roditelja izdvaja 14.000 jena (89 evra) kako bi učestvovao na takvom događaju.
“Ideja da je u redu da roditelji pomognu svojoj djeci da se vjenčaju na ovaj način postala je sve raširenija”, rekla je Noriko Miyagoshi, direktorica kompanije koja već gotovo 20 godina organizuje događaje za sklapanje braka.
U prošlosti su se ljudi možda stidjeli dolaska na te događaje, dodala je.
“Ali vremena su se promijenila”, kazala je ona.
U Japanu je danas sve manje brakova i manje ljudi. Broj novoregistriranih brakova u Japanu u 2021. godini pao je na 501.116, što je najmanje od kraja Drugog svjetskog rata i samo polovina broja brakova sklopljenih 1970-ih godina.
Japanci i sve kasnije stupaju u brak – prosječna starost 2021. godine bila je 34 godine za muškarce u odnosu na 29 u 1990. godini, i 31 godina za žene u odnosu na 27, koliko je bila 1990. godine.
(Hina/Index.hr)
BONUS VIDEO: