calendar

Ponedeljak 18. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
Stiglo pismo produkcije – donijeta konačna odluka za Miljanu Kulić Policija uhapsila vozača koji je u Bosanskoj Kostajnici usmrtio pješaka i pobjegao s mjesta nesreće “MENE JE ACA VASPITAO, ON ME JE TJERAO DA SE POMIRIM SA TATOM” Sofija Šašić konačno otkrila istinu, progovorila o odnosima sa Lukasom: “Čuli su se telefonom…” VELIKI POVRATAK STANISLAVA KROFAKA, SADA JE SVE JASNO! Maja Marinković odmah reagovala (FOTO) Barbarez opet govorio o ostavci: To za mene ne bi bilo ljudski i nikad to neću uraditi Seka Aleksić objavila snimak iz kade: Prekrivena je samo pjenom Tužilaštvo KS nije iznijelo završnu riječ u suđenju za ubistvo sarajevskih policajaca: Odbrana Marinkovića podnijela prijedlog JANJUŠEVA PORODICA ZAVIJENA U CRNO! Veliki gubitak, tuga! KRISTIJAN GOLUBOVIĆ DOBIO INFEKCIJU OD ŠTROKE: Zarazio se zbog bliskog kontakta sa CIMERKOM, povjerio se ovoj UKUĆANKI! SITA AHMIĆ ODLUČNA! Objelodanila koliko je tužbi podnijela posljednja dva mjeseca! Aneli će se baš iznenaditi Dnevni horoskop za 18. novembar 2024: Ovan strepi zbog neuspjeha, Blizanci ostvaruju sve, a vi? Vinča oduševio Sarajevo: Stand-up veče za pamćenje U oblacima minimalac od 1.200 KM Vjerni su do kraja: Horoskopski znakovi koji nikada ne varaju partnere DRAMA! SESTRI U RIJALITIJU PREOTELA DEČKA Učesnica joj nikad neće oprostiti javno poniženje: “Za mene je mrtva!” Koliko će zaraditi pobjednica izbora za Miss Universe i šta sve njen “posao” podrazumijeva

U afričkoj pustinji pronađen objekat koji nije sa planete Zemlje

Objavio: RHT
06/12/2023 11:20 AM

Čudna vrsta stakla koja je pronađena 1933. godine u Libijskoj pustinji možda je potekla od meteorita, pokazala je analiza naučnice Elizavete Kovaleve, piše Live Science, uz napomenu da se sve uklapa, osim kratera, koji i dalje nedostaje.

Velika pješčana pustinja prostire se na površini od oko 72.000 kvadratnih kilometara i povezuje Egipat i Libiju. Ako se pronađete u njoj, na određenom mestu, na jugu pustinje, možete primjetiti komadiće žutog stakla koje je raspršeno po pjesku.

Ovo je prvi put opisano u naučnom radu 1933. godine i poznato je kao staklo iz Libijske pustinje. Kolekcionari minerala ga cijene zbog njegove ljepote, relativne rijetkosti i misterije koja ga okružuje. Privezak pronađen u grobnici faraona Tutankamona sadrži komadić ovog stakla. Prirodno formirana stakla mogu se naći širom svijeta: tu su modlaviti iz kratera Ries u Evropi i tektiti sa Obale Slonovače, ali ništa nije toliko bogato silicijumom kao Staklo iz Libijske pustinje, niti može da se nađe u tako velikim količinama i grumenovima.

Porijeklo ovog stakla je bilo predmet debate među naučnicima u posljednjih 90 godina. Neki su mislili da je ono nastalo u vulkanima na Mjesecu, neki drugi da je nastalo od udara groma (fulguriti – staklo koje se formira fuzijom pjeska i tla u koje udari grom). Druge teorije kažu da je ono rezultat sedimentarnih ili hidrotermalnih procesa, da je nastalo masivnom eksplozijom meteora u vazduhu ili da je porijeklom iz obližnjeg kratera meteorita.

Sada, zahvaljujući uznapredovaloj mikroskopskoj tehnologiji, naučnici vjeruju da konačno imaju odgovor. Zajedno sa kolegama sa univerziteta i naučnih centara u Nemačkoj, Egiptu i Maroko, Kovaleva je identifikovala poreklo Stakla iz Libijske pustinje – ono je nastalo udarom meteorita u površinu Zemlje.

Svemirski sudari su primarni procesi u Sunčevom sistemu, pošto se planete i njihovi sateliti sudaraju sa asteroidima i embrionima planeta (zvanim i planetizimali). Ovakvi sudari su pomogli i pri stvaranju Zemlje.

1996. godine naučnici su ustanovili da je ovo staklo staro oko 29 miliona godina, a kasnija studija utvrila je da je izvorni materijal sastavljen od zrnaca kvarca prekrivenim mješovitim mineralima gline i oksidima gvožđa i titanijuma.

Kasniji pronalasci otvorili su nova pitanja, pošto je staklo starije od materijala koji može da se pronađe u relevatnom dijelu Velike pješčane pustinje. Jednostavnije rečeno, ovi materijali nisu postojali na toj lokaciji prije 29 miliona godina.

Za studiju Kovaleve, ko-autor je obezbjedio dva komada stakla, od lokalnog stanovnika koji ih je pronašao u regiji Al Džauf u jugoistočnoj Libiji.

BONUS VIDEO:

Hypebih.ba/vijesti.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS