ŠOK I NEVERICA! Naučnici obavestili: “Zemljino jezgro se upravo zaustavilo”
Geolozi koji se bave dinamikom Zemljine utrobe upravo su otkrili iznenađujuću pojavu – unutrašnje gvozdene jezgro, koje se obično okreće unutar rastopljenog spoljašnjeg omotača, gotovo je zaustavilo svoju rotaciju.
Iako ova informacija može zvučati zabrinjavajuće, naučnici ističu da ovo nije prvi put da je zabeležen takav slučaj i da se ne treba brinuti.
Geofizičari Ji Jang i Sjaodong Song sa Univerziteta u Pekingu su u svom nedavno objavljenom radu naveli da su “došli do iznenađujućih podataka koji ukazuju na to da je unutrašnje jezgro skoro prestalo sa rotacijom u poslednjoj deceniji i da možda sledi promena smera rotacije sudeći prema višedecenijskim oscilacijama zabeleženih početkom sedamdesetih”.
Ova otkrića su značajna jer tek nekoliko decenija znamo da unutrašnje jezgro Zemlje rotira u odnosu na omotač iznad njega, pošto su to 1996. godine potvrdili Song i njegov kolega, seizmolog Pol Ričards, sa Univerziteta Kolubmija. Do tada, ideja da se unutrašnje jezgro Zemlje rotira odvojeno od ostatka planete bila je nepotvrđena teorija.
I dalje se raspravlja o brzini rotacije unutrašnjeg jezgra i da li ona varira, ali geolozi i geofizičari će nastaviti sa istraživanjima kako bi bolje razumeli ovu dinamiku naše planete.
Naučnici su otkrili da se unutrašnje jezgro Zemlje, koje se prethodno smatralo da se rotira, možda zapravo ne okreće.
Kineski geofizičar Song i njegov kolega Ričards su 1996. godine pratili očitavanja seizmičkih talasa od ponovljenih zemljotresa koji su prolazili kroz unutrašnje jezgro, od južnog Atlantika do Aljaske, između 1967. i 1995. godine.
Ukazalo se da su ti talasi postajali sve brži u toku vremena, što je ukazivalo na rotaciju unutrašnjeg jezgra. Međutim, nova studija sa Jangom pokazuje da su od oko 2009. godine putanje koje su ranije pokazivale značajne vremenske varijacije pokazale male promene dok su ti talasi prolazili kroz jezgro, što ukazuje na to da se unutrašnje jezgro možda zapravo ne okreće.
Istraživači ističu da se ova sedmodecenijska promena poklapa sa drugim periodičnim promenama koje se mogu primetiti na površini Zemlje, što može pomoći u razumevanju dinamičke interakcije između slojeva Zemlje.
BONUS VIDEO:
hypebih.ba