RTS KAO BBC! Šok otkriće! Za grafiku na Mundijalu Javni servis platio 197.330 evra! A realna cena je čak…
Dokumentacija do koje je Informer došao pokazuje da je Javni medijski servis uoči SP u fudbalu sklopio ugovor sa firmom ‘Sport digital host’ iz Novog Sada na ime ‘grafičke podrške pri realizaciji studijske emisije’, odnosno emisije ‘ Biser pustinje’, koju su vodili Jovan Memedović i Dragana Kosjerina. Za te usluge novosadskoj firmi isplaćeno je 197.330 evra da bi ona odmah potom angažovala podizvođača, stranu kompaniju ‘WTVision’ iz Portugalije, kojoj je za ‘grafičku podršku’ prosleđena znatno manja suma!?!
Čitav aranžman postaje još sumnjiviji kada se zna da ‘Sport digital host’, u vlasništvu Ognjena Paripovića, ima samo jednog zaposlenog (!?!), ali i da je ukupan prihod ove firme iskazan 2021. na APR znatno manji od vrednosti posla sklopljenog sa RTS! Konkretno, RTS je novosadskoj firmi platio više od 23 miliona dinara, a ukupni prihodi ‘Sport digital hosta’ u 2021. bili su tek 17.567.000 dinara!
Više iskusnih TV producenata sa kojima je Informer prethodnih dana razgovarao kaže da nema nikakve šanse da je mundijalska ‘grafička podrška’ zaista koštala bezmalo 200.000 evra.
– Specifična, uslužna TV grafika jeste skupa, ali ovo što su na RTS-u prikazali kao trošak zaista je previše. Gledao sam sve mundijalske emisije RTS-a i grafičke usluge koje sam tamo video u tih mesec dana nikako ne bi smele da koštaju više od 50, maksimalno 60.000 evra – kaže jedan od naših sagovornika koji je dobar deo svoje karijere proveo upravo na RTS-u.
Pored sumnjivo velike sume koja je isplaćena firmi sa samo jednim zaposlenim, u ovom slučaju postavlja se još nekoliko sasvim logičnih pitanja. Najpre, kako je moguće da RTS sa više od 2.500 zaposlenih nema nikoga ko bi se bavio TV grafikom, a zatim i zašto je Javni servis uopšte angažovao posredničku firmu iz Novog Sada, odnosno zašto nije direktno angažovao portugalski ‘WTVision’? Možda zato što bez posrednika ne bi mogao da se opravda astronomski trošak od čak 197.330 evra? Možda zato što su ovako na desetine hiljada evra para svih građana Srbije završile u džepovima prevaranata?!
Na RTS-u juče nisu hteli da govore o ovim našim saznanjima, a naši izvori bliski rukovodstvu kažu da su i ostali troškovi TV prenosa i izveštavanja sa Mundijala u Kataru poprilično sumnjivi.
Komentarišući sve ovo, predsednik UO RTS Branko Klanšček, koji je i raskrinkao sumnjivo poslovanje RTS-a, kaže da je suma od skoro 200.000 evra koju je Javni servis dao za grafiku spoljnoj firmi za ‘Biser pustinje’ – skandalozna!
– Ako RTS zaista nema tu vrstu tehnike i opreme koju poseduje portugalska firma, onda je u redu da tako nešto iznajme, ali problem je što to nije urađeno u direktnim pregovorima sa tom firmom, već sa nekom firmom iz Novog Sada! A ako ta firma, kao što kažete, ima jednog zaposlenog, onda to ukazuje da je samo bila protočni bojler ove portugalske firme – smatra Klanšček.
Novinar Bojan Bilbija kaže da, na osnovu novca koji RTS troši, ima utisak da je reč o engleskom Bi-Bi-Siju (BBC)!
– Imajući u vidu koliko novca zaista odlazi različitim kanalima za različite programe koji se plaćaju iz džepa poreskih obveznika, stiče se utisak da mediji pišu o Bi-Bi-Siju a ne o RTS-u! Svakako da bi bilo primerenije da se više vodi računa o svakom dinaru i štednji i da RTS bude narodna televizija Srbije u direktnom smislu te reči. Ne znam ni ko i da li treba da odgovara, to će utvrditi nadležni organi. Samo mislim da RTS mora da vodi računa o svakom dinaru, a ne po paroli: ‘Vaše pravo da potrošite sve’ – zaključuje Bilbija.
Podsećamo, Tužilaštvo je u utorak naložilo policiji da na Javnom servisu pokrene istragu na osnovu krivične prijave koju je protiv direktora Dragana Bujoševića i glavne urednice Zabavnog programa Olivere Kovačević podneo predsednik UO RTS Branko Klanšček. Kako nam je potvrđeno, inspektori su preuzeli deo finansijske dokumentacije i već su utvrđene ozbiljne zloupotrebe u slučaju ‘nevidljiva emisija’.
– Trebalo bi tu pažljivo prekontrolisati sve. I astronomske troškove izrade studija i posebne paušale i specijalne nagrade koje su isplaćene i voditeljima i nekim ‘stručnjacima’… Treba videti i ko je sve o trošku RTS bio u Kataru i šta je tamo tačno radio za milionske dnevnice i honorare. A koliko znam, 34 osobe sa RTS-a bile su u Kataru. Od toga 10 novinara, a 24 iz tehnike. Ali šta je tehnika radila tamo kada smo angažovali dva stranca za tehničku podršku iz Katara?! – pita se sagovornik Informera, zaposlen na Javnom servisu koji je iz razumljivih razloga zamolio da mu ne objavljujemo ime.
hypebih.ba / informer.rs