RODITELJI U PANICI: Deca lakše kupe elektronske cigarete nego žvake!
Sve veći broj roditelja ukazuje na problem prodaje nikotinskih proizvoda maloletnicima. Da je situacija više nego zabrinjavajuća potvrili su nam i u udruženju „Roditelj“ koje za Alo najavljuje veliko istraživanje na ovu temu.
„Pored redovnih pubertetskih dilema i nedaća koje su karakteristične za odrastanje, sve veći broj roditelja obraća se našem Udruženju sa pitanjima u vezi sa elektronskim cigaretama. Veliki broj roditelja nije bio svestan da ih njihova deca konzumiraju, a posebno ih zabrinjava činjenica rasprostranjene mreže prodaje i načina na koji deca sama dolaze do takvih proizvoda”, ističe Gordana Plemić, direktorka ovog udruženja, čiji su osnivači roditelji koji su iz ličnih iskustava prepoznali potrebu za sistemskom i efikasnom podrškom roditeljstvu u našoj zemlji.
Zbog sve učestalijeg broja pitanja na pomenutu temu, ovo Udruženje je pokrenulo istraživanje kojim će se proveriti dostupnost elektronskih cigareta starijim maloletnicima, kao i njihove poznavanje i navike u konzumiranju istih. Rezultati će biti javno predstavljeni kako bi se uticalo na širenje svesti o aktuelnom problemu sa kojim se svakodnevno susreću tinejdžeri i njihovi roditelji.
“Važno pitanje koje istraživanje detaljno analizira jeste odakle deci u tolikoj meri elektronske cigarete, kao i na koji način se zakonom uređuje ova situacija”, ističe Plemić.
Kako su tinejdžerski dani podjednako teški i za decu i za roditelje, ne treba tražiti krivca ni na jednoj strani. Mladi traže sebe i tokom svog odrastanja imaju potrebu da isprobavaju različite stvari, a određen broj njih ima u većoj ili manjoj meri uticaja i na njihovo zdravlje i kvalitet života. Sa druge strane, roditelji brinu o tome da obezbede porodici sve što je potrebno za život, razmišljaju o njihovoj budućnosti, trude se da balansiraju između poslovnih obaveza, privatnog života i izazova da pruže deci dovoljno pažnje i ljubavi, koje su ključ zdravog sazrevanja.
“Škola itekako može da utiče povoljno kada je prevencija korišćenja elektronskih cigareta u pitanju. Neophodno je govoriti o problemu i ukazivati na sve aspekte sa kojima se susrećemo, kako bismo kao sistem napredovali i ispravili situaciju. Roditeljima na njihovom putu treba pružiti svu pomoć i podršku, a mlade edukovati, možda i kroz vršnjačke edukatore, jer je njima takav sadržaj prijemčiviji. Rad i kvalitetan razgovor su najbolji koraci koji se mogu preduzeti na početku dugog puta. Takođe, u taj proces se moraju uključiti svi, od porodice, preko škole, pa do nadležnih institucija, jer samo zajedničkim snagama možemo pokrenuti stvari na bolje”, zaključuje Gordana Plemić, direktorka udruženja “Roditelj”.
Izvor: alo.rs