Naučnici otkrili iznenađujuću boju planete Neptun
Suprotno uvriježenom mišljenju, Neptunova prava boja je blijedo zelenkasto-plava i slična je onoj planete Urana, a ne boji koja je vidljiva na fotografijama Neptuna koje je snimila NASA-ina svemirska letjelica Voyager 2 1980-ih.
Uprkos sličnoj veličini, masi i sastavu, Uran i Neptun su barem na tim fotografijama pokazivali različite boje, što je fenomen koji nije u potpunosti objašnjen postojećim atmosferskim modelima. Patrick Irwin i njegov tim sa Univerziteta u Oxfordu ponovno su obradili slike Voyagera 2 kako bi simulirali način na koji ljudsko oko percipira planete. Rezultati njihovog istraživanja bit će objavljeni u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Izvorne fotografije Voyagera 2 podvrgnute su poboljšanju kontrasta, naglašavajući suptilne atmosferske funkcije i mijenjajući ravnotežu boja. S vremenom su te izmjene dovele do pogrešnog shvaćanja Neptunove duboke plave boje u percepciji javnosti. Irwinov tim upotrijebio je slike svemirskog teleskopa Hubble za izradu modela u pravim bojama, otkrivajući manje živahan izgled oba planeta.
Slika u pravim bojama mnogo je dosadnija i bljutavija, zbog načina na koji oko radi, pojasnio je Irwin.
Osim toga, naučnici su iskoristili slike Hubblea i opservatorija Lowell kako bi izradili model koji objašnjava varijacije boja Urana tokom njegove 84-godišnje orbite oko Sunca. Ekvatorijalno područje planeta, bogato metanom, apsorbira crvenu svjetlost, dok se reflektirajuća kapa od čestica leda formira na polu okrenutom prema suncu tokom ekvinocija. Ta kapuljača povećava refleksiju crvenih i zelenih valnih duljina.
Znali smo da to postoji i znali smo da ima manje metana na polovima, ali nitko nije sve skupio da objasni što se zapravo događa sezonski, kaže Irwin.
BONUS VIDEO:
Hypebih.ba/Raport