Nakon 30 godina služena vaskršnja liturgija u mostarskoj Sabornoj crkvi
Služena vaskršnja liturgija
U Sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru u ponoć je, prvi put nakon rušenja ovog pravoslavnog hrama 1992. godine, služena vaskršnja liturgija.
Starješina Crkve, sveštenik Duško Kojić kazao je da je od početka obnove simbolično služeno samo na slavu hrama.
Služena vaskršnja liturgija
– Najveću simboliku zato ima služenje na Vaskrs, jer i ova crkva očekuje vaskrsenje nakon stradanja. Stvorili su se kakvi-takvi uslovi da se mogu održati bogosluženja u Sabornom hramu upravo na najveći i najradosniji hrišćanski praznik, Vaskrs – rekao je on.
Obnova Saborne crkve u Mostaru, inače, nacionalnog spomenika BiH, otpočela je 2010.godine pod motom „Obnovimo hram-obnovimo Mostar“. Uskoro bi trebao uslijediti nastavak radova.
Svim vjernicima pravoslavne vjeroispovjesti sretan i blagoslovljen Vaskrs želi redakcija portala hypebih.ba.
Vjernici koji vrijeme računaju po starom, julijanskom kalendaru danas obilježavaju najveći praznik Vaskrs.
Vaskrs je veoma značajan blagdan za pravoslavce, a toga dana je Isus Hristos vaskrsao iz mrtvih, pobijedio smrt i svim ljudima darovao vječni život.
Jedan od najljepših i najradosnijih običaja, koji prethodi Vaskrsu, ali bez kojeg se sam vaskršnji dan ne može ni zamisliti, jeste farbanje jaja.
Po ustaljenoj tradiciji, vaskršnja jaja se farbaju na Veliki petak. Na dan kada ništa drugo ne radi, već su sve misli vjernika upućene na strašni događaj Hristovog nevinog stradanja i poniženja na Golgoti i Jerusalemu.
Obilježavanje ovog blagdana traje tri dana, a počinje na Veliki petak, nakon čega slijedi Velika subota, a potom Vaskrs.
Prve nedjelja poslije proljetne ravnodnevnice
Slavi se prve nedjelje poslije proljetne ravnodnevnice, ali poslije jevrejske Pashe.
Dan pročišćenja je priprema za Vaskrs, a počinje na Veliki četvrtak. Na Veliki petak se farbaju vaskršnja jaja i slijedi priprema za Vaskrs.
Vaskrs se u Bosni i Hercegovini slavi tradicionalno poštujući sve običaje. Vaskršnje slavlje je za vjernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja, se prema drevnom običaju, farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove.
Tucanje jaja je nezaobilazni dio vaskrsnog slavlja. Vjernici blagdan čestitaju pozdravom “Hristos vaskrse” i “Vaistinu vaskrse”.
Ujutro se održava vaskršnja liturgija, a po povratku kući se pale svijeće te se kndionicom kadi dom.
BONUS VIDEO:
(hypebih.ba/G. Š.)