MRAČNA strana velikog pisca: SILOVAO služavku, ŽENU prevario sa sestričinom
Pablo Neruda, čileanski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, osim svojih briljantnih književnih dela zahvaljujući kojima je stekao svetsku slavu, u privatnom životu nosio se sa mrakom koji je unesrećio mnoge njemu bliske ljude.
Ta mračna strana njegovog života nikada nije bila isticana u prvi plan, ona koja se oslanja na pogubni egoizam i sebičluk, a ne na njegov talenat i genijalan dar.
Do danas se smatra ikonom Latinske Amerike, kao jedan od najuspešnijih umetnika koji je ponikao na ovom inspirišućem kontinentu.
Sam se pobrinuo da ipak ne bude savršen uzor.
Neruda se tri puta ženio, a samo iz prvog braka sa Holanđankom Marikom Hagenar dobio je dete. Bila je to devojčica po imenu Malva Marina.
Svoju ćerku nazivao je „vampiricom od tri kile“, ali u sebi nije imao dovoljno ljubavi za nju te je se odrekao u njenoj ranoj životnoj dobi. Malva Marina patila je od hidrocefalusa, a izvori navode da je jedva govorila te da je imala nesrazmerno veiku glavu u odnosu na ostatak tela zbog čega je se poznati pisac već tada stideo u javnosti.
Ona se rodila u Madridu tokom njegovog službovanja u ovom gradu, međutim nakon samo par godina on se sopstvene ćerke odrekao poslavši je u hraniteljsku porodicu u Holandiju.
Tokom trajanja Drugog svetskog rata i okupacije Holandije od strane nacista, poznato je bilo kakva je sudbina čekala osobe sa invaliditetom, te je njegovo odbačeno čedo preminulo 1943. u devetoj godini života. Neruda je navodno nikada nije priznao kao svoje dete.
U tom periodu on je započeo vezu sa aristokratskom umetnicom iz Argentine po imenu Delia Del Karil, sa kojom se kasnije drugi put oženio, ali je i nju varao sa budućom, trećom ženom, psihoterapeutkinjom Matildom Urutiom.
Neverovatno zvuči da je i nju, pred sam kraj života, varao sa njenom sestričinom, ali mu je Matilda oprostila prevaru izbacivši sestričinu iz kuće.
Neruda je tokom još jedne svoje diplomatske misije učinio nešto što će tek nakon smrti navući ljagu na njegovo ime.
Bio je raspoređen na mestu konzula na teritoriji koja je danas poznata kao Šri Lanka, a u svojoj autobiografiji koja je izašla godinu dana nakon njegove smrti, opisao je i jedan seksualni čin koji su feministički pokreti okarakterisali kao silovanje. Žrtva je bila devojka koja je služila u njegovoj rezidenciji.
Kada je aerodrom u Santiago de Čileu trebalo da ponese njegovo ime, dogodili su se protesti sa zahtevom da se ta inicijativa obustavi upravo zbog zlodela koji su naknadno otkriveni o poznatom piscu.
Pablo Neruda preminuo je 23. septembra 1973. godine u svojoj 69. godini života.
Izvor: Luftika