Muzičar Brano Jakubović iz “Dubioze kolektiv” govorio je o uspjehu pjesme “I Am from Bosnia”, koja je postala neslužbena himna nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu. Zarazna melodija ove pjesme osvojila je publiku širom svijeta.

Član “Dubioze kolektiv” o neslužbenoj himni Zmajeva
Inače, pjesma “USA” snimljena je 2011. godine, a pred Svjetsko prvenstvo urađena je nova verzija pod nazivom “I Am from Bosnia – Take Me to America”.
Jakubović je u intervjuu za muzika.hr, između ostalog, rekao:
– Meni je najbolje od svega što mi nemamo nikakve veze s tim. Navijači su uzeli pjesmu i dali joj potpuno drugo značenje, pa ona sada živi svoj život na koji ni mi ne možemo uticati. To je prvi put da to doživljavamo – kazao je.
On smatra da je to mnogo više od uspjeha jedne pjesme i da je ona postala “narodna stvar”.
– To je, po meni, najveći kompliment koji neko ko piše i svira muziku može dobiti – kada pjesma postane svačija i uđe u sve domove i sela – rekao je, dodajući da je riječ o pjesmi na engleskom jeziku, koja je ljude ponijela isključivo emocijom. Naveo je i da su ih prijatelji šaljivo prozvali “Simpsonima” jer su navodno “predvidjeli” duel BiH i SAD-a.
– Na kraju će taj “Golden Gate” stvarno da bude – dodao je.
Govoreći o statistikama slušanja, Brano je rekao da je shvatio da “igrica nije potpuno ravnopravna”.
– Klik u Americi na YouTube-u vrijedi znatno više nego u Bosni. Isto je i sa Spotify algoritmom – sistem nije napravljen da bude jednako fer za sve – istakao je.
Iako pjesma nije uvrštena na zvaničnu FIFA listu navijačkih pjesama, to mu ne smeta.
– Meni je to potpuno svejedno. Ima mnogo “FIFA World Cup” playlista koje prave ljudi i na kojima se pjesma nalazi. Draže mi je da se vrti među rajom nego da budemo među velikim imenima poput Shakire – poručio je.
BONUS VIDEO:
hypebih.ba/A.H.