Manekenka Bela Hadid na svom Instagramu otvoreno je progovorila o teškim fizičkim i mentalnim posljedicama pogoršanja hronične bolesti sa kojom se bori.

BELA HADID KROZ SUZE PROGOVORILA O BOLESTI: „Ne mogu da funkcionišem!“
U nizu objava u četvrtak, 25. juna, 29-godišnjakinja je podijelila sa pratiocima kroz šta prolazi tokom nedavnog pogoršanja simptoma Lajmske bolesti.
Borba sa nevidljivim simptomima
Hadid je objave započela dugom porukom u kojoj je opisala koliko je zastrašujuće objašnjavati simptome poput bola, iscrpljenosti, umora, anksioznosti, moždane magle, infekcija i traume, i kako oni vode „u tešku izolaciju i depresiju, posebno tokom dužih perioda“.
– Posebno kada daješ sve od sebe – nastavila je, navodeći da čita knjige i priče kako bi saznala više o samodijagnostici i simptomima, ali uprkos tome i dalje doživljava neuspjehe.
– Tražite odgovore koje niko ne može da pronađe. Borite se. Konačno imate nekoliko dobrih dana. Mislite da ste pronašli pravi protokol, pravu rutinu, pravi tretman… a onda se pogoršanje vrati i odjednom više ništa nije sigurno – otkrila je.

Objasnila je da zbog pogoršanja otkazuje planove i ne može da donosi odluke, jer nikada ne zna kako će se osjećati iz dana u dan.
– Budite se s anksioznošću koja već živi u vašem tijelu. Fizički bol prije nego što vam stopala uopšte dotaknu pod… I nekako, ipak morate da skupite snagu za još jedan dan u tijelu i umu koji su potpuno iscrpljeni – dodala je ona.
Manekenka je dodala da je naučila da skriva svoja osjećanja koja je teško objasniti drugima.
– Ponekad se čini da je nemoguće u potpunosti razumjeti, osim ako niste prošli kroz nešto slično ili voljeli nekoga ko jeste – istakla je.
Svojim pratiocima koji se bore sa sličnim problemima poručila je da postoji svjetlo, čak i ako ga danas ne možete vidjeti.
– Kao što su mnogi rekli… moram da se podsjetim da oporavak nije linearan… Vjerujem da nam Bog, nekako, stavlja na put samo ono što smo sposobni da podnesemo, čak i kada u tom trenutku ne razumijemo zašto – napisala je, dodajući da postoji dublji smisao za sve stvari u životu.

Bela Hadid je priznala da, iako je teško, vjeruje da nam svaka poteškoća ostavlja lekciju, dublje saosjećanje ili snagu za koju nismo znali da je imamo.
– To nas vodi do mjesta, ljudi i iskustava koje sada imamo… Osjećam toliku zahvalnost za život, ali kada živiš u tijelu koje ima više teških nego dobrih dana. Teško je pronaći radost, smisao ili razlog da uopšte izađeš napolje… ali nastavićemo da pokušavamo! Uvijek! – nastavila je.
Svoju početnu objavu zaključila je porukom podrške:
– Voljeni ste. Potrebni ste. Vaš život ima smisla. I prebrodićete svaku fazu koju vam život donese… Volim vas i duboko saosjećam sa vama – napisala je.
Suze i mali uspjesi
U kasnijim objavama Hadid je pokazala i svoju ranjiviju stranu. Podijila je selfi na kojem plače i napisala da ne može da „otresе“ ovo pogoršanje. Objašnjavajući da je spavala 11 sati i stalno drijemala.
– Isprobala sam svaki protokol svakog ljekara kog sam posjetila. I dalje ništa ne pomaže – napisala je, priznajući u šali da je sada sama sebi dijagnostikovala još 12 stvari.
Otkrila je i da je „ostala bez daha hodajući do kuhinje“.
– Mislim da mi u glavi ne radi nijedna moždana ćelija. A one posljednje dvije koje su ostale se međusobno svađaju – nastavila je u crnohumornom tonu.
– Ipak sam se istuširala bez da sam se onesvijestila… pa opet, ko je to prošao, razumije… To mi je danas bio stvarno veliki uspjeh – dodala je.
Na kraju je podijelila i dva video-zapisa kreatora sadržaja Olivera Georgea koji se na šaljiv način bavi poteškoćama života sa hroničnom bolešću, stalnim umorom i nošenjem sa simptomima.
(Hypetv.rs/Hypebih.ba/A.Hu.)