calendar

Utorak 24. Decembar, 2024

Alternativno gorivo za održivu budućnost

Objavio: RHT
23/12/2024 10:30 AM

Alternativno gorivo za održivu budućnost

Foto: Freepik

Alternativno gorivo za održivu budućnost

Bioetanol nije bez razloga proglašen gorivom budućnosti. Brojne naučne studije potvrđuju njegove prednosti u odnosu na slične energetske izvore i njegovu ekološku dimenziju.

Energija i ekologija – dvije riječi od kojih zavisi kakav će biti život čovjeka u budućnosti i da li će ga uopšte biti. U času najvećeg prosperiteta i tehnološkog napretka u svojoj istoriji, čovječanstvo je prinuđeno da vodi bitku za vlastiti opstanak. Tragajući za odgovorom na pitanja: koju energiju sutra koristiti i kako sačuvati životnu sredinu. Ta bitka se vodi na mnogim frontovima, ali nipošto ne treba potcjenjivati značaj individualne borbe za bolju budućnost. A pojedinac može učiniti mnogo, pravljenjem valjanih izbora i donošenjem valjanih odluka.

Konstantna opasnost

Tržište u Bosni i Hercegovini, ali i u okolnim zemljama, preplavljeno je gorivima za domaćinstvo na bazi parafina i drugih naftnih derivata. Takvi proizvodi predstavljaju konstantnu i podmuklu opasnost po ljudsko zdravlje. Ali i nerentabilan energetski izvor jer prilikom sagorijevanja proizvode veliku emisiju štetnih gasova i ostavljaju garež za sobom.

Pored toga, goriva na bazi parafina prilikom sagorijevanja emituju dva veoma opasna toksina: benzen i toluol. Riječ je o organskim jedinjenjima veoma opasnim po zdravlje, pogotovo kada se udišu u dužem vremenskom periodu. Čak i u minimalnim koncentracijama.

Benzen je veoma kancerogeno jedinjenje, sa tendencijom da utiče na pojavu leukemije kod ljudi koji su u dužem vremenskom periodu izloženi njegovom djelovanju, a kratkoročno dovodi do fizioloških smetnji poput iritacije očiju, nosa i grla, te vrtoglavice, glavobolje i mučnine. Toluol, koji je takođe produkt parafinskih goriva, veoma je toksičan za nervni sistem i može izazvati simptome poput osjećaja zbunjenosti, pospanosti. Pa čak i gubitka svijesti pri visokim koncentracijama, a dugoročno izlaganje njegovom dejstvu može izazvati oštećenja bubrega i jetre. Pored ova dva toksina, sagorijevanje jedinjenja na bazi parafina može proizvesti i ugljen-monoksid. Koji je čest uzročnik nesrećnih slučajeva i tragedija u domaćinstvima i industriji još jedan izuzetno opasan gas.

Energetski izvor

Nasuprot takvim gorivima, čija se upotreba u uređenim zemljama ubrzano zakonski ograničava, kao najoptimalnije rješenje nameće se bioetanol kao energetski izvor budućnosti. Koji sve više osvaja planetu. Bioetanol je obnovljivo tečno ili želatinozno biološko gorivo koje se dobija fermentacijom biljaka a prilikom sagorijevanja ne emituje nikakve štetne gasove. Niti ostavlja garež. Već proizvodi isključivo vodenu paru i ugljen-dioksid, zbog čega je potpuno bezbjedan za upotrebu u zatvorenim prostorima.

Foto: Freepik

Bioetanol se može koristiti za širok spektar namjena, u rasponu od potpaljivača vatre u pećima, preko pripreme hrane i bezdimnih kamina kojima nije potreban dimnjak. Pa sve do goriva za motorna vozila.

Na domaćem tržištu trenutno se mogu pronaći tri proizvoda i to gorivi gel za pripremu hrane, gel za potpaljivanje vatre i gorivo za bio-kamine. Svi ovi artikli proizvedeni su od čistog denaturisanog bioetanola. Izuzetno su stabilni i bezbjedni za upotrebu, a prilikom sagorijevanja razvijaju visoku temperaturu i gore plamenom bez dima i mirisa, što ih čini neškodljivim za ljudsko zdravlje i životnu sredinu.

Visoke cijene

Nije bez značaja naglasiti i to da su proizvodi koji sadrže bioetanol neuporedivo rentabilniji od sličnih proizvoda na bazi parafina i drugih naftnih derivata. Koji pored visoke cijene predstavljaju i konstantni rizik po ljudsko zdravlje i konstantni izvor onečišćenja životne sredine.

Bioetanol nije bez razloga proglašen gorivom budućnosti. Brojne naučne studije potvrđuju njegove prednosti u odnosu na slične energetske izvore i njegovu ekološku dimenziju. Bioetanol je privukao pažnju i Ujedinjenih nacija, čija je Organizacija za industrijski razvoj prije dvije godine objavila studiju Otključavanje bioetanolske ekonomije. U kojoj se ukazuje na brojne pozitivne aspekte tog energetskog izvora, u rasponu od očuvanja životne sredine pa do unapređenja ekonomije u slabije razvijenim zemljama.

Ne treba se, međutim, zadovoljiti čekanjem da političke strukture prepoznaju mogućnosti i razvojne potencijale bioetanola. I uvrste ga na spisak svojih ekonomskih strategija. Svaki korisnik gorivih proizvoda na bazi parafina i drugih naftnih derivata već danas može razmisliti o prelasku na korištenje bioetanola. I tako ne samo rasteretiti vlastiti budžet, već i načiniti samo naizgled skroman korak ka čišćoj i zdravijoj budućnosti.

BONUS VIDEO:

Hypebih.ba/A.H.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS