Albanski predsednik tražio od pape Franje da prizna”Kosovo”- koliko je realno da poglavar Katoličke crkve usliši taj zahtev? Evo šta kažu verski analitičari
Tragom vesti da je predsednik Albanije Bajram Begaj tražio od pape Franje da Vatikan prizna tzv. državu “Kosovo”, upitali smo verske analitičare koliko je realno da se tako nešto zaista i desi.
Argument predsednika Albanije jeste da bi tim priznanjem papa “pomogao” dijalogu Beograda i Prištine.
Verski analitičar Draško Đenović nam je rekao da on lično sumnja da bi priznanje koje je traženo od pape Franje doprinelo dijalogu Beograda i Prištine. Albancima u slučaju da se to desi jedino bi išlo na ruku da bi tim eventualnim priznanjem Vatikana, određen broj malih država koje nisu priznale “Kosovo” to nakon toga učinile ugledajući se na Vatikan. I to bi bio problem za Srbiju jer iako se radi o malim državama oni su deo UN.
Naša država bi mogla da razmišlja da eventualnim pozivom papi da dođe u Srbiju, možda uspela da učvrsti trenutnu poziciju po pitanju Kosova i Metohije u Vatikanu. U Srbiji katolika ima jako malo, oko 5%, videćemo najnovije rezultate popisa i činjenica je da najveći broj katolika u Srbiji čine Mađari u Vojvodini, samim tim ne znam koliko je mudro eventualnu posetu pape uslovljavati Stepincem, Jasenovcem jer Hrvati svakako ne čine većinu vernika KC u Srbiji. Vatikanu tzv.”Kosovo” nije bitno jer tamo imaju jako malo vernika.
Sa druge strane verski analitičar Željko Injac kaže da Vatikan ima bezbroj razloga da ne prizna “Kosovo” i da albanski predsednik kuca na vrata koja mu neće biti otvorena.
Razloga je puno: “Od solidarnosti sa pravoslavnim hrišćanima čije su svetinje na Kosovu i Metohiji ugrožene, do toga da ne želi da kvari odnose sa SPC i konačno, a to je možda i ključno, Vatikan neće da seče granu na kojoj sedi. Preko milijardu vernika rimokatoličke crkve, ne bi odobrilo priznanje države koja je desetkovala brojne hrišćanske svetinje i na čijoj teritoriji deluje ogranak ISIL-a.
Injac je dodao da Albanci ozbiljno lobiraju i ulažu ogromne novce u priznanje Kosova, i da verovatno računaju sa pritiskom zapada na Vatikan, ali da je diplomatija Vatikana starija od svih postojećih zapadnih država, te da su šanse da tu išta postignu ravne nuli.”