IMA LI RAZLOGA ZA BRIGU: Prete li Srbiji zemljotresi?
U snažnom zemljotresu koji je jutros pogodio jugoistok Turske i sever Sirije, poginulo je više od 2300 ljudi, a još hiljade je povređeno u obe zemlje.
Strahuje se da će broj žrtava rasti jer je još mnogo ljudi zatrpano pod ruševinama zgrada i kuća. Zemljotres je pogodio više od 10 gradova u Turskoj, a osetio se i u Libanu, na Kipru i u Izraelu. Samo u Turskoj je srušeno 2.818 zgrada. Prema Turskoj Upravi za katastrofe i vanredne situacije bilo je više od 40 naknadnih potresa.
Stručnjaci ističu da je geološka struktura Srbije slična geološkoh strukturi Turske:
– Pojava zemljotresa je prirodan proces koji se odvija u zemljivnoj kori. Najčešće se to događa gde su kontinentalne kore u koliziji. Najbitnije je je da bude naponsko stanje između kontinentalnih ploča. Ovde je suština da se svi zemljotresi javljaju na velikim razlomnim strukturama. Tu se stvara velika količina energije i tada na površini nastaje zemljotres. Geologija Turske je slična kao geologija Balkana. Imamo Karpatobalkanoide odnosno ceo sistem koji pripada Alpsko himalajskom luku i s druge strane rodopski sistem,te da ne očekuju zemljotrese ovolike snage u Srbiji.
– Apsolutno se ne očekuju takavi zemljotresi u Srbiji. Mi imamo stalni rizik od zemljotresa zbog jadranske i dinaridske ploče i zbog toga su se desili zemljotresi u Hrvatskoj i Crnog Gori, ali to ne bi trebalo da budu zemljotresi iznad šest stepeni Rihtera – ističu stručnjaci za medije.
hypebih.ba / kurir.rs