KINA OŠTRO ZAPRETILA AMERICI! MORALI SMO DA IM POKAŽEMO ŠTA UMEMO (VIDEO)
CNN predposlednjeg dana 2022. objavio je snimak načinjen iz američkog izviđačkog aviona RC-135W o tome kako je kineski borbeni avion J-11 (kineska kopija ruskog SU-27) presreo američki avion iznad Južno kineskog mora i izveo nebezbedni manevar, zbog čega je posada američkog aviona morala da izvede manevar da izbegne sudar.
Ovo je saopštila Indo-pacifička komanda američke vojske.
“Borbeni avion kineske mornarice J-11 proleteo je u krugu od sedam metara od nosa RC-135 Rivet Joint, izviđačkog aviona američkog vazduhoplovstva sa oko 30 ljudi u njemu. Kao odgovor, RC-135 je morao da preduzme “manevar izbegavanja” kako bi izbegao sudar”, navedeno je u saopštenju i dodato:
“Avion RC-135 nalazio se u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Južnog kineskog mora i „izvodio je zakonite rutinske operacije“, dodaje se u tom saopštenju.
Međutim, dva dana kasnije o ovom incidentu oglasila se i Komanda južnog vojišta Kineske narodno oslobodilačke armije.
Who was approaching whom? the other question is where it was happened. According to released information from both sides, the incident occurred near Chinese airspace or in the PLA exercise area. Anyway, #SouthChinaSea is too large, we need more details. @INDOPACOM https://t.co/qWuHXiXTTl pic.twitter.com/qivvjW8bRR
— SCS Probing Initiative (@SCS_PI) December 31, 2022
Oni su objavili snimak koji je načinjen iz kineskog aviona i naveli su u svom saopštenju da se pomenuti susret dogodio 21. decembra, kao i da je posada američkog aviona RC-135W ignorisala upozorenja kineskog borbenog pilota, zbog čega je pilot bio prinuđen da izvede manevar i pritisne posadu američkog izviđačkog aviona da skrene ulevo, zbog čega je morao da dovede i sebe u opasnost.
Nevladina organizacija South China sea strategic situations objasnila je četri situacije u kojima dolazi do sukoba američke i kineske vojske:
Prva situacija: Američke snage približavaju se teritorijalnim vodama i vazdušnom prostoru Kine, pre svega ostrva Hajnan, zbog čega je Kina prinuđena da podiže borbene avione i naređuje isplovljavanje ratnih brodova, kada dolazi do bliskog kontakta i susreta dve strane.
Druga situacija: SAD ulaze u teritorijalne vode i vazdušni prostor Spartly ostrva radi sprovođenja operacije slobodne plovidbe, a Kineska narodno oslobodilačka armija ih upozorava da napuste te vode.
Treća situacija: Američke snage ulaze u zonu od 12 nautičkih milja od kineske oblasti u zoni ostrva Spartly i Scarborough Shoal da sprovode opraciju slobodne plovidbe, a kineska mornarica ih upozorava da napuste tu zonu
Četvrta situacija: Obe strane sprovode izviđanje one druge strane, uključujući osmatranje vežbi i kretanja, često približavajući se jedni drugima.
Izvor: Kurir