
Nekadašnji kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Vlatko Glavaš (63), kako je istakao u nekoliko navrata tokom ekskluzivnog razgovora za „Sport“, ponosan je na Zmajeve.
EKSKLUZIVNO: „Spremni smo za još jedan historijski podvig“
Izabranici Sergeja Barbareza, podsjetimo, sinoć su pobijedili Katar (3:1) u posljednjem, trećem kolu Grupe B Svjetskog prvenstva i tako izborili plasman u nokaut fazu. BiH je nastavak takmičenja osigurala kao jedna od najboljih osam trećeplasiranih selekcija, iako je osvojila četiri boda, isto koliko i drugoplasirana Kanada, koja ima bolju gol-razliku.
– Najbitnije je da smo došli tamo gdje nikada nismo bili – rekao je Glavaš i dodao:
LIJEPO NAM JE OVAKO, NEKA OSTANE TAKO
– To je trenutno najbitnije, kao i iskustvo koje stiču naši mladi igrači. Na Svjetskom prvenstvu su definitivno potvrdili da su pravi tim. Naravno, ja sam neko ko ne govori o lošim stvarima kada cijeloj našoj Bosni i Hercegovini ide mnogo bolje. Lijepo nam je ovako, neka ostane tako. Ovo je sigurno veliki uspjeh ove nove, mlade generacije, svih igrača koji su u kadru, stručnog štaba, Fudbalskog saveza i navijača. Naša država se konačno spojila u jedno tijelo, da tako kažem – svi ponovo dišemo zajedno zahvaljujući fudbalskoj reprezentaciji.

Naravno da je bilo i dobrih i manje dobrih stvari, ali njih ćemo sada zaboraviti. Naši Zmajevi treba da se spreme za ono što ih očekuje, a ja vjerujem da će Sergej i za predstojeću utakmicu, ovog puta u nokaut fazi protiv domaćina SAD, pripremiti ekipu za još jedan historijski iskorak i podvig.
Znači, Zmajevi nisu bez šansi ni protiv reprezentacije SAD?
– Dok god smo u takmičenju, imamo šansu za novi trijumf. Amerika je sigurno favorit u toj utakmici, ali u jednoj utakmici sve je moguće. Vjerujem u naš tim i stručni štab, a sada je najbitnije da se igrači dobro odmore. Imamo još pet-šest dana do te utakmice, što je dovoljno da roviti igrači saniraju povrede – prije svega Dedić i Tabaković. Vraća se i kartonirani Tarik Muharemović, tako da će Sergej ponovo moći da izvede najjači tim.

Iako je Amerika favorit i domaćin Svjetskog prvenstva – gledao sam ih, dobra su ekipa – kada je u pitanju jedna utakmica i naš mladi tim, sve je moguće.
Na konstataciju da je jedan od rijetkih sportskih radnika koji je vjerovao u selektora Barbareza i njegov tim, kako stručni tako i igrački, čak i kada je bilo najteže, odnosno poslije debakla u Ligi nacija A, Glavaš dodaje:
– Tako je. I tada sam znao, odnosno osjećao, da će njihov predan i pošten rad donijeti rezultat.
S druge strane, analizirajući sinoćnju utakmicu i činjenicu da smo teško „živjeli“ nakon što je Katar smanjio rezultat na 2:1, Glavaš naglašava:

RASTEMO IZ UTAKMICE U UTAKMICU
– Imali smo mrtvu šansu kada je Edin Džeko pogodio stativu. Da smo tada poveli sa 3:0, utakmica bi bila riješena i mirno privedena kraju. Međutim, napravili smo jednu grešku na cijeloj jednoj strani terena i došli u nezgodnu situaciju. Ali, to je fudbal…
U drugom poluvremenu, iako je Katar imao i stativu pri rezultatu 2:1, treći gol je riješio sve dileme. U potpunosti nas je vratio na pravi put. To je bio gol u pravom trenutku i mislim da je rezervista Mahmić zaslužio da ponovo bude strijelac.
Čestitam svima. Znam da Sergej i društvo znaju da smo svi mi ponosni na njih – cijela država. Ipak, odveli su nas tamo gdje nikada nismo bili. A to je veliki, historijski dan za cijelu Bosnu i Hercegovinu.
I za kraj, kada je u pitanju pad našeg tima nakon rezultata 2:1, Glavaš konstatuje da treba uzeti u obzir i činjenicu da se utakmica igrala u podne.
– Vremenske prilike išle su naruku našem protivniku, a također, kada primiš onako nesretan gol, uvuče se nervoza i strah od greške. Imali smo problema petnaestak minuta, ali smo se u nastavku igre konsolidovali.
Ipak, to je mlada ekipa, a takve timove karakterišu usponi i padovi u igri. Naš tim će sigurno rasti iz utakmice u utakmicu, tako da ćemo u predstojećim kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo i Ligi nacija igrati još bolje.
Naši mladi momci su već dokazali, iako većina njih ima 18 ili 20 godina, da su otišli daleko i da su mnogo zreliji od nekih generacija u kojima je prosjek godina bio 25 ili 30. Rastemo iz utakmice u utakmicu.
BONUS VIDEO:
hypebih.ba/G.Š.