Sergej Barbarez (54) govorio je na press konferenciji nakon trijumfa BiH nad Katarom od 3:1 u susretu trećeg kola grupe B Mundijala.

Sergej Barbarez na press konferenciji: “Uvjeren sam da je ova reprezentacija tek na početku. I da će naredna prvenstva biti njihova prava.”
BiH je ovom pobjedom osigurala treće mjesto u grupi i gotovo sigurno prošla u 1/16 finala, a Barbarez je na početku odgovorio na pitanje da li je očekivao trijumf kako je očekivao.
“Ne govorim ja džaaba da je ovo SP. I da je preko puta tebe ko ima neki kvalitet i koji te želi dobiti. Ne znam u kojem smo mi filmu i u mogućnosti da dominiramo nekoga ovdje. Došli smo kao autsajderi da pokušamo nešto uraditi veliko. I to nam se sada ostvarilo.
Naravno da ima stvari o kojima treba pričati i koje nisu kakve smo očekivali. Onda bi bio perfektan meč i dobili bi 4:0 ili 5:0 Ali ovako je zaista fantastično.”
O nastupu Alajbegovića?
“Kada imate momka od 18 godina, on je kod nas počeo kada nije bio punoljetan, vidite mogućnost koju on posjeduje i te vještine. Najteže je takve momke obuzdati i dati im šansu u pravo vrijeme. On je to dočekao. Ogroman teret ima sa 18 godina da to opravda. Zato smo mi tu. Pokušavamo s njm na vrijeme sve uraditi. Da ga oslobodimo pritiska. I od naše javnosti.
Mislim dobrog pritiska, tačnije očekivanja. On s jedne strane, Esmir s druge i Ermin. I Tarik i Dedić. Imamo mi previše mladih igrača. Uvjeren sam da ova reprezentacija tek na početku. I da će naredna prvenstva biti njihova prava.”
Prokomentarisao je i primljeni gol u finišu prvog poluvremena.
“To je ta faza kada dominirate 37, 38 minuta. Moram pogledati utakmicu da vidim šta se desilo u tih pet, šest minuta pred kraj prvog poluvremena. Bilo je nezainteresovanosti da igramo. Uvijek je bilo da ako imamo loptu, da hoćemo igrati i tako smo dolazili do šansi. Uvijek se i taj semafor gleda, ali zadnjih pet, šest minuta pred kraj prvog poluvremena sigurno nije bilo na nivou.”
Podrška navijača?
“Ima ona jedna – mali smo, ali nas je puno. Mislim da naša dijaspora ima više stanovnika nego naša država. Pogotovo u Americi ima naših ljudi. Oni su želljni domovine, dodira pogotovo sa sportom. Njima je ovo ogromno što smo ovdje u Americi. Što nam mogu prići, gledati utakmice. Nevjerovatan broj ljudi nas koji nemamo ni tri miliona. Da imate 30.000 ljudi na stadionu, to je fantastično. Ponavljam da sam najsretniji čovjek koji može predstavljati svoju državi.”
Uloga Edina Džeke?
“On uvijek ima istu ulogu. Tu nema filozofiranja. On je naš najveći i najbolji igrač. Još uvijek plijeni pažnju protivničkih ekipa. Tehnički je perfektan i na kraji krajeva strijelac. To je dokazao u preko 20 godina karijere. Naravno da se naša igra bazira prema njemu. Tako je i bilo i u ovoj utakmici.”
Jedna od najvećih pobjeda BiH. Nervoza je bila veća nego ikad kod igrača. I vaše reakcije na klupi, pogotovo kada smo se mučili. I komentar na slavlje navijača u BiH?
“Bilo je puno toga u igri. Da se ispiše historija iako ne volim tu riječ. Nikada se nismo plasirali iz grupe. Moramo još sačekati malo, ali nadamo se da će to biti to. Meni kao treneru je želja da bude bolje. Nekada se ne uđe hrabro u duel, ili se plašimo napasti protivnika i prostor. Spustimo se u niski blok, a tako je i pao gol Katara. Nemate akciju, nego reakciju. To mene ljuti u sportu. Zato i budu nekad neke reakcije.
I meni su počele stizati poruke i videa, pogotovo iz Mostara jer je tu moja raja. Dirljivo je doživjeti tu situaciju. Nažalost nismo dole s njima, ali nadam se će imati snage i sna za nas kada dođemo. Tada želimo napraviti zabavu i da se proveselimo.”
Koliko planirate ostati na SP?
“Najmanje sedam dana”, rekao je Barbarez kroz osmijeh.
O golu Mahmića i žutom kartonu?
“Znamo da se kartoni brišu nakon grupne faze i bilo je ok da dobije žuti. Čuo sam i da je pustio suzu. To je emotivno za momka koji do prije par dana nije bio s nama. Vidi se da smo i tu imali dobar ‘nos’ i da smo prepoznali situaciju na vrijeme. Radujemo se. Morate biti ubijeđeni u nekoga da ga prisvojite da igra za vas. On je još mlad i treba vremena. Ali pokazuje da je veliki igrač.”
Kazao je i da će nakon ovog duela igrači dobiti dva dana odmora.
“Ja sam u nevjerovatnoj sreći miran. Nisam taj koji će skakati i pjevati. Ali mene će to poslije uhvatiti. Možda večeras ili ujutro. Uzet ćemo dva dana da se odmorimo. Ovo je stresno za sve nas. Ne postoji ta riječ kojom bih mogao opisati što sam ovdje, što mogu predstavljati svoju državu i voditi tim za koji sam ubijeđen da je tek na početku.”
Koliko će ova pobjeda značiti igračima za samopouzdanje? A Lopetegui je rekao dva BiH ima dva svjetska igrača na krilima Alajbegovića i Bajraktarevića. Da li ćemo u budućnosti isto igrati ovako ofanzivno?
“Raduje me reakcija igrača. Tako je bilo nako Beča i sada nakon Švicarske. Mladi, a jak pobjedniči mentalitet. Divim se tome. Zato i kažem da im je ovo tek početak. Imate momke od 18 i 21 godinu koji riješe meč. Ozbiljan su dio ekipe i naš je plan od početka da sa Kerimom i Esmirom krenemo od prve minute.
Planirali smo da budu odmorni. Ta zadnja utakmica je bila za nas finale. Skoro čitav meč smo odigrali dobro. Mogli smo i ranije završiti utakmicu. Imali smo i na 2:0 stativu, ali mogli smo i primiti gol za 2:2. Kod mladih momaka ima stvari koje se mogu ispraviti. Drago mi je što mogu provesti malo vremena da im pokažem neke stvari.”
Izmjene su bile dobre i u pravo vrijeme. Kako ste vidjeli igru Kolašinca?
“Seo je nešto posebno. Ratnički karakter ide kroz čitavu karijeru gdje god igrao. To je moja najveća pobjeda da stariji igrači imaju takvu želju da nastave reprezentativnu karijeru. Znajući probleme sa njegovim povredama i koljenom, vidi se da to još vuče. Ali ponosan sam kako je odigrao ove utakmice. Kada uzme kapitensku traku…prezadovoljan sam.
Izmjene? Uvijek pričamo o planu B. Ne bih pričao neke priče ovdje i nakon dva meča bi znali da to nije istina. Bilo je ljudi za Ermina da treba igrati više nakon šest minuta u prvoj utakmici. To nije moja filozofija. Ti momci trebaju vremena i da se više upoznaju sa ekipom. Znamo šta imamo s njima i moramo pogoditi pravi momenat. Baš su se pokazali u momentima kada je to trebalo.”
O mogućem susretu sa SAD u 1/16 finala?
“Sačekat ćemo da se završe sve utakmice. I da znamo jesmo li unutra i skim igramo. Ovo je nama bonus i rasterećeni ćemo biti. Bilo kojoj ekipi ćemo pokušati probleme stvoriti. Pokušati dobiti meč. Imamo samopouzdanje i hrabrosti svakoga napasti igrački rečeno. Radujem se svakom susretu. Radujem se prvo ovih sedam dana što ću ostati još u SAD,a onda i utakmici.”
(Hypebih.ba/A.Hu.)