PET NAJOPASNIJIH I SMRTONOSNIH JEZERA NA SVETU! (VIDEO)
Jezera su uvek primaljiva leti i za vreme odmora jer na jezeru sve uvek možete opustiti i rashladiti. Ali naspram ovih jezera postoje i ona najopasnija smrtonosna jezera u kojima nije preporučljivo ni prilaziti ni kupati.
Foto:Printscreen/Youtube/Did You Know Animals
Mi vam donosimo priču o pet najopasnijih jezera na svetu:
1. jezero Karačaj, Rusija
Smešteno u zapadnoj Rusiji, jezero Karačaj je decenijama bilo deponija radioaktivnog otpada. Većina otpada dolazi iz nuklearne elektrane u obližnjem Majaku. Godine 1990. Savet za odbranu prirodnih resursa procenio je da jezero sadrži nivoe radijacije dovoljno visoke da ljudima daju smrtonosnu dozu u roku od sat vremena. Druge procene kažu da je pet minuta dovoljno.
2. Ključajuće jezero, Dominikaska Repulika
Dominikansko ključajuće jezero ispunjeno je sivkasto-plavom vodom i najčešće je zahvaćeno parom. To je zato što je voda u jezeru super zagrejana otvorom u Zemljinoj kori.Temperatura vode je 92°C. Zabranjeno je kupanje u jezeru jer vas može živog skuvati. Ujedno ovo je drugo najveće vruće jezero na svetu.
3. Jezero Kivu Republika Kongo Afrika
Smešteno na granici Konga i Ruande, ovo jezero sadrži toliko plina da bi u slučaju erupcije moglo ubiti milijune ljudi.Pre nekoliko hiljada godina, vulkanska aktivnost je odvojila afričko jezero Kivu od obližnjeg jezera Edvard, pomerivši njegov tok na jug. Kivu se nalazi na nekih 51.524 metra iznad nivoa mora i biološki je siromašan. Njegovo dno jezera sadrži rastvorene gasove metan i u prošlosti je doživelo limničke erupcije, prirodnu katastrofu obeleženu erupcijom rastvorenog ugljen-dioksida.
4. Jezero Njos – Kamerun Afrika
Njos jezero je jezero koje se nalazi u krateru ugašenog vulkana Njos, na vulkanskom polju Oku u severozapadnom Кamerunu.Koncentrovani ugljen-dioksid odneo je živote 1.746 ljudi i stoke koji su živeli u obližnjem selu 21.avgusta 1986.godine . Erupcija je izazvala iznenadno oslobađanje oko 100.000–300.000 tona (1,6 miliona tona, prema nekim izvorima) ugljen-dioksida (CO2).
Gas je putovao kroz vodu u visokim koncentracijama ubijajući ljude i životinje na licu mesta. Na jezeru danas ima postavljen sistem za degazaciju, sa ciljem da se smanji koncentracija CO2 u vodama, a samim tim i rizik od daljih erupcija. Ako koncentracija ostane ispod 15% to bi dovelo do toga da osoba nakratko izgubi svest. Ovo je jedno od najopasnijih vulkanskih jezera na svetu.
5. Jezero Natron – Tanzanija Afrika
Tanzanijsko jezero proglašeno jednim od najstrašnijih jezera na svijetu. Ime jezera potiče od hemikalije natron, prosečna dubina jezera manja je od tri metra. Voda, koje dostiže temperaturu i do 60 stepeni celzijusa, veoma je korozivna i brzo izaziva opekotine. Jezero Crvena voda sa izuzetno visokim pH toliko visokim u alkalnosti da može kalcificirati životinje i ljude u kamen.
Naime, sve što dođe u dodir s vodom, kao po nekoj kletvi, pretvara se u kamen Ima sposobnost da opeče kožu i oči.Jezero zbog velike količine soli i minerala ima toliko visoku alkalnost da su naučnici su rezultate usporedili s pH-vrednostima amonijaka.
Kako voda isparava, cijanobakterije u jezeru započinju fotosintezu, pretvarajući tako vodu u toksičnu tečnost boje žvakaće gume.Jedna vrsta, međutim, ne samo da preživljava u takvim uslovima, več tu dolazi da se razmožava – flamingos Čak 75 odsto svetske populacija flamingosa rađa se u ovom jezeru. U vodi živi endemska vrsta ribe Tilapia alcalica, specifična za jezero Natron.
Izvor: zanimljivostidana.com/hypebih.ba