calendar

Sreda 27. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
Agencija za nadzor tržišta BiH sa polica povukla igračku za djecu Terza se slomio na komade: Sve ga podsjeća na Milicu U ovim zemljama možete legalno kupiti pasoš, a evo koliko koštaju ANĐELA PROLILA MORE SUZA ZBOG GASTOZA, A ONDA ON UDARIO JOŠ JAČU KONTRU: Više neće tolerisati njene ispade! Kejt Midlton se ponovo povukla iz javnosti: Svi se pitaju šta se dešava sa princezom Sutra humanitarni spektakl u Zenici, pjevaju velike zvijezde: Pokažimo ljudima u poplavljenim područjima da zaista nisu sami! ŠA JAVNO ZAPRIJETIO KOMŠIJAMA U ZGRADI! Reper ovo više ne može da izdrži, kipti od bijesa! (VIDEO) NOVI TERZIN BLAM! Sofija ga jednim potezom dovela do ludila, nakon gnusnih uvreda divlja u krevetu BRENDON NA HYPE TELEVIZIJI: Snimljen u društvu PROFESIONALNIH BOKSERA (HYPE PAPARAZZO) SADA JE SVE JASNO! STIGLA ZVANIČNA POTVRDA TUŽILAŠTVA?! Ženi koja je učestvovala u incidentu sa SLOBODOM MIĆALOVIĆ možda prijeti KAZNA ZATVORA?! STRAVIČNE SCENE-ISKASAPILA GLAVU! “LJUDI, HOĆU NAPOLJE!” Učesnica na sve načine pokušava da napusti rijaliti SITA UDARILA NA SLAĐU! Nakon svađe Aneli i starlete razvezala jezik! ŠOK TVRDNJE SADA JE SVE JASNO (FOTO) VRELA AKCIJA U KAZINU! Nisu mogli da se obuzdaju, dohvatili se pred svima LUKAS PROGOVORIO O SPLAVU KOJI MU JE PROMIJENIO ŽIVOT! “Vikendom sam uzimao 35.000 maraka, pjevao sam i svirao SAM, a pare sam dijelio konobarima” Juniori Sarajeva danas dočekuju Trabzonspor u trećem kolu Lige prvaka Ivan je ipak bio u pravu?! Jelena u garderoberu POKAZALA NOVE GRUDI KARIĆU! (FOTO)

Kako je Pablo Pikaso zaradio 12 boca vina iz Jugoslavije

Objavio: RHT
28/10/2024 2:30 PM

Kako je Pablo Pikaso zaradio 12 boca vina iz Jugoslavije

Foto: Profimedia

Pablo Pikaso jedan je od najznačajnijih i najutjecajnijih umjetnika 20. vijeka.

Kako je Pablo Pikaso zaradio 12 boca vina iz Jugoslavije

Bio je vajar, slikar, grafičar i scenograf, a njegovo stvaralaštvo se smatra prekretnicom u umjetnosti. Odlikuje ga i konstantno preklapanje perioda. U svom Plavom periodu, koje je trajalo od 1901. do 1904. godine, slikao je prvenstveno siromahe. Slikama dominiraju različite nijanse plave boje koje ostavljaju melanholičan utisak na posmatrača. Djela iz ovog perioda spadaju u najpopularnija umjetnička djela 20. vijeka, a neka od njih su “Stari gitarista”, “Život”, “Skroman obrok” i “Obrok slijepca”.

Tokom svog života, Pikaso je samo dva puta uradio plakat za film. Jedan za Bunjuelov film “Andaluzijski pas“, a drugi je, za našu kinematografiju jako bitan film, “Bitka na Neretvi“ reditelja Veljka Bulajića.

Veljko Bulajić je upoznao Pikasa u Monte Karlu 1964. godine na filmskom festivalu. Kada je završeno snimanje filma, krenula je njegova svjetska distribucija. Bulajić je zatražio od Pikasovog agenta u Parizu da dizajnira plakat za film koji će se koristiti na zapadnom tržištu, prvenstveno u Velikoj Britaniji.

Plakat za film “Bitka na Neretvi” je štampan u ograničenom tiražu i svaki primjerak je potpisao Pikaso na poleđini. “New York Times” je u nedjeljnom broju, u 1.200.000 primjeraka, objavio taj plakat.

Pikasu je djelovala interesantno ponuda da napravi poster za jedan film koji dolazi iz Jugoslavije, te je odlučio da pogleda film kako bi donio konačnu odluku. Nakon što je odgledao film i upoznao se sa istorijom Jugoslavije, donio je odluku da za poster iskoristi motive svoje slike “Sabinjanke” te da ih prikaže u crvenoj boji kao asocijacja za antifašističku borbu.

Odbio honorar

Pablo Pikaso je za ovaj poster odbio honorar, ali je zauzvrat tražio 12 boca vina iz Jugoslavije.

Lično Veljko Bulajić je pripremio kolekciju od 12 boca vina jer je i on sam bio veliki ljubitelj. Kolekcija vina su iz Dalmacije, Srbije i Makedonije, a Pikasu je upravo Bulajić uručio poklon.

Bitka na Neretvi je jugoslovenski partizanski film iz 1969, snimljen u međunarodnoj koprodukciji sa Italijom i Zapadnom Njemačkom. Scenario za film su napisali Stevan i Veljko Bulajić koji ga je i režirao.

Glavne uloge tumače Sergej Bondarčuk, Yul Brynner, Anthony Dawson, Milena Dravić, Boris Dvornik i Orson Welles. Zasnovan je na istinitim događajima tokom iz Drugog svjetskog rata.

Često se smatra jednim od najboljih filmova snimljenih u Jugoslaviji, a bio je možda i najskuplji: procjene o njegovom budžetu kreću se od najmanje 4,5 pa čak i do 12 miliona $ (prilagođeno po inflaciji, to bi danas bio ekvivalent od 70 miliona $). Bio je nominovan za Oskara za najbolji film van engleskog govornog područija.

BONUS VIDEO:

Hypebih.ba/cdm.me/A.H.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS