calendar

Subota 28. Septembar, 2023

aktuelno ikonica Aktuelno
KOSTA NA STOLU OSTAVIO PAPIR, ONO ŠTO JE BILO NA NJEMU ŠOKIRALO STRUČNJAKE: Evo o čemu mašta dječak-ubica, napravio kompletan plan! Elmedin želi da živi u Sarajevu, vrijeme je malo da promijenimo! Svađa Elmedinovih žena! Fatima, počela si da se foliraš! “Ivan i Jelena NISU RAZVEDENI!” Izabela Alijoski o AFERI sa Gastozom “Dobila sam poziv da uđem!” Marija Kulić otvoreno o Zoli i detaljima iz njihovo zajedničkog života! ONA JE BUDALA ŠTO GA POZNAJE! OVDJE JE SVA TAKTIKA RIJALITIJA OTKRIVENA? Karić: Želim vezu, ti Anđo samo odbijaj prvi mjesec Isprobajte genijalni način brzog sušenja odjeće u zatvorenom prostoru Pakao je iza nje: Spavala sam na podu, njegova mama me mučila! Pjesme sam morala zaboraviti! Uništio mi je život Jana i Fatima pričaju uz kafu: Uvijek sam se pitala gdje one što žive u zgradama suše veš? Melina je uvijek šarala! Udarale su me, prijetile mi, ali najgori su oni iz rijalitija Teška saobraćajna nesreća u Hrvatskoj: Poginula bh. državljanka Elmedin naređuje Jani i objašnjava njene današnje zadatke! Sve imate k’o u bajci, a hrčeš do 10 Kija Kockar se pohvalila: Završila prvu godinu Pravnog fakulteta i to ne bilo kakvim prosjekom Nekada je bila velika zvijezda, a sada jede u narodnoj kuhinji?! Bebi Dol na rubu egzistencije?! Širom BiH danas nagla promjena vremena: Osjetan pad temperature i udari vjetra UČESNICA RIJALITIJA JAVNO PREVARILA MOMKA! Završila u krevetu s cimerom, vrela akcija naočigled svih!

Ko najbolje, a ko najlošije živi u Evropi: Evo na kojem mjestu je BiH, ali i države iz regiona

Objavio: RHT
08/04/2024 6:59 PM

Evo na kojem mjestu je BiH

Luksemburg, Holandija i Island nalaze se na prva tri mjesta po kvalitetu života u Evropi, odnosno nivou blagostanja.

Foto: Sarajevo.ba

Bosna i Hercegovina je tek na 29. mjestu liste, koja obuhvata 37 analiziranih zemalja.

To pokazuju podaci “Numbea”, najveće internet onlajn baze statističkih podataka.  Tu se, između ostalog, mogu naći i uporedni troškovi življenja i druge statističke stavke. Na osnovu kojih se određuje nivo blagostanja u nekoj zemlji.

Prema njihovim podacima za 2023. godinu, u top deset, pored već pomenete tri zemlje nalaze se i Danska, Finska, Švajcarska, Norveška, Austrija, Estonija te Njemačka.

Interesantno nekadašnji motor privrednog razvoja Evrope i sinonim dobrog i bezbrižnog života našao se tek na 10. mjestu. Što se tiče zemalja u regionu, najbolje je rangirana Slovenija, koja se nalazi na 13. mjestu te Hrvatska (17).

Faktori

Interesantno, po kvalitetu života, koji se računa tako što se uzima u obzir niz faktora, kao što su troškovi života, kupovna moć građana, stanje bezbjednosti, nivo zdravstvene zaštite, klima i populacija – BiH se nalazi daleko iza pomenutih zemalja. Pa čak i iza država kao što su Bugarska i Rumunija.

Ako može biti neka utjeha BiH je, kada su u pitanju životni troškovi, ispred Portugalije, Grčke, ali i Rusije, Srbije i Sjeverne Makedonije. Koja je zakucana na 35. mjestu. Inače po kvalitetu života – na zadnja dva mjesta nalaze Ukrajina i Albanija. 

Ako budu analizirani ovi podaci, može se vidjeti da se BiH na ovako niskom mjestu našla prije svega zbog visokih troškova života – nesrazmjernog odnosa prosječnih primanja, na jednoj strani, i potrošnje na drugoj. Kada bismo samo ovu stavku uzeli za poređenje, BiH bi bila gotovo na samom začelju, a iza nje bi ostale samo Rusija, Bjelorusija i Ukrajina. 

Iako su Albanija i Srbija iza BiH po kvalitetu života, po kupovnoj moći obje ove zemlje se nalaze ispred BiH. Dok je Sjeverna Makedonija u egalu, plus-minus koji procenat.

Primanja i potrošnja

Kada je u pitanju odnos primanja i potrošnje, prema posljednjim podacima prosječna plata u BiH je oko 1.300 KM. A sindikalna potrošačka korpa dva puta veća – 2.590 maraka. Prema analizo koje je “Glas Srpske” radio, da bi jedna četvoročlana porodica mogla normalno živjeti, neophodan je kućni budžet od bar 3.800 maraka. U prevodu, oba roditelja bi trebalo da rade, ali i da budu zaposlena u finansijskom sektoru. Gdje se prosječna plata kreće oko 1.800 maraka.

Iako je u posljednjih pet godina prosječna plata u BiH porasla za 269 maraka, odnosno 25 odsto, u isto vrijeme došlo je i do rasta cijena osnovnih životnih namirnica za 48 odsto. To je ne samo pojelo ovu razliku u primanjima, već i u dobroj mjeri smanjilo kupovnu moć građana. Može se ovo vidjeti iz analize zvaničnih podataka. Koje na mjesečnom nivou objavljuju zavodi za statistiku o prosječnoj neto plati i cijenama osnovnih životnih namirnica u maloprodajnim objektima.

Daleko od EU

Ekonomista Zoran Pavlović kao poraznu činjenicu navodi to što je kupovna moć građana BiH gotovo na nivou trećine stanovništva evropskih zemalja. Kada bi se pravilo poređenje cijena i BDP-a, ono, kako je istakao, pokazuje da je bruto društveni proizvod po stanovniku, izražen u standardu kupovne moći – oko 35 odsto prosjeka Evropske unije.

Smatra da bi ovi podaci bili još gori te da bi BiH na pomenutoj listi zemalja, rangiranih po kvalitetu života, bila još niže da nije inostranih doznaka. Koje su poput infuzije. Navodi da veliki broj porodica ima nekog ko radi u inostranstvu. Novac koji oni šalju svojim najbližima mnogo je veći od zvaničnih 3,7 milijardi maraka na godišnjem nivou. Kako je pojasnio, ovo omogućava da stvarna potrošnja bude veća nego što je po svim mjerilima moguća. To samim tim znači i nešto veću kupovnu moć građana, koja je jedan od uslova za podizanje kvaliteta života. Da nije toga, smatra, BiH bi bila mnogo niže na ovoj listi, nego sada, možda i na samom dnu.

Da bi bio popravljen kvalitet života ovdašnjih ljudi, Pavlović kaže da je neophodno sprovesti niz sistematskih, a ne ad-hok mjera. I stvoriti mirno političko okruženje, koje bi privuklo inostrane investicije. To bi onda vodilo otvaranju novih radnih mjesta, većim platama i na kraju – boljem životu.

“Nažalost gotovo ništa se ne radi kada je riječ o tim pitanjima. Odbijen je, odnosno nije usvojen ni prijedlog da budu smanjene stope PDV-a na neke životne namirnice. Ne želi se razmišljati ni o eventualnom smanjenju opterećenja na plate, a koje trenutno iznosi 64 odsto. Nemoguće je samo od trgovaca i proizvođača tražiti da se solidarišu i pomognu, da bi kupovna moć bila veća.”, poručio je Pavlović, dodajući da nas je sve dovelo do toga da veliki broj građana danas živi na granici bijede.

Bezbjednost

Ono što je BiH sačuvalo da ne bude zakucana na samo dno ove liste jeste, ma kako to čudno zvučalo, indeks bezbjednosti. Koji je popravio prosjek u računici kvaliteta života. BiH se u ovom segmentu nalazi čak ispred Švedske, Irske, Belgije Francuske i Velike Britanije. Kada je u pitanju zdravstvena zaštita, BiH je tu negdje u rangu sa Poljskom, Maltom i Sjevernom Makedonijom pa i Grčkom. 

BONUS VIDEO:

(Glas Srpske/hypebih.ba/G.Š.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS