ZABORAVITE NA SLADOLED I HLADNU VODU! Dijetetičar otkriva šta najbolje hladi po vrućini
ZABORAVITE NA SLADOLED I HLADNU VODU!
Zašto sladoled i hladna voda nisu dobra opcija kada su temperature visoke?IZVOR: SOLOVIOVA LIUDMYLA/SHUTTERSTOCK
Na visokim temperaturama ne samo da se lako pregrijava i dehidrira. Već se gube i elektroliti i minerali. Martina Puc, klinička dijetetičarka, naglašava da odgovarajuća ishrana može da pomogne u borbi protiv ovih efekata i otkriva koji će proizvodi biti najbolji kada je vrućina. A šta bi trebalo da izbjegavamo zarad zdravlja.
Voće i povrće
Prema njenim riječima, ishrana treba da bude bogata povrćem i voćem koji prirodno sadrže dosta vode. Njene preporuke su lubenica i dinja, kao i hladne supe, prirodni jogurt ili kefir. Osim toga, ona upozorava i na teško svarljivu, prženu i začinjenu hranu.
“Tokom vrućeg vremena, naše potrebe za kalorijama su manje. Nema potrebe da se kažnjavate zbog nedostatka apetita, ali je važno da imate dobru hidrataciju i da izbjegavate izlaganje suncu”.
Kada je unos tečnosti u pitanju, dijetetičarka otkriva da je teško jasno definisati jer zavisi od mnogo faktora, kao što su pol, tjelesna težina, temperatura i nivo fizičke aktivnosti. Na sreću, postoji mnogo aplikacija na pametnim telefonima koje nakon unosa ovih podataka, daju tačne informacije o dnevnoj potrebi tečnosti.
Dijetetičarka napominje da tokom vrućeg vremena dobru hidrataciju ne obezbjeđuje samo voda. Već i mlijeko koje, zahvaljujući sadržaju proteina, malo duže zadržava elektrolite u organizmu.
“U toplim danima vrijedi u vodu dodati listove nane, kriške limuna ili drugo voće. Takođe je dobra ideja da dodate kašičicu čia sjemenki, koje će nabubriti i malo bolje hidrirati“, savjetuje i podsjeća nas da voda igra ključnu ulogu u našem tijelu, obezbeđuje hranljive materije, rastvara vitamine B, povećava koncentraciju, uklanja toksine, vlaži kožu i pomaže u održavanju odgovarajuće tjelesne temperature. Voda takođe utiče na regulaciju krvnog pritiska
Dehidracija
“Dehidracija je veoma opasna za nas. Posebno su ugroženi stariji ljudi i djeca. Unosite vodu redovno, u malim količinama i u malim gutljajima”, savjetuje.
Prema riječima stručnjaka, sladoled za rashlađivanje i hladni napici nisu najbolja ideja jer sužavaju krvne sudove, slabe sluzokožu i čine je podložnijom bakterijskim infekcijama.
“Često dobijemo anginu tokom vrućeg vremena. To ne znači da treba da odustanete od ovih proizvoda, ali je bolje da sladoled jedete polako i pijete piće koje je blago ohlađeno”, kaže dijetetičarka.
BONUS VIDEO:
mondo/hypebih.ba/A.G.