Kofein u krvi može uticati na tjelesnu masnoću i povećati rizik od dijabetesa
Kofein i dijabetis su povezani
Nivo kofeina u krvi mogla bi utiecati na količinu tjelesne masti u organizmu, što je faktor koji bi zauzvrat mogao odrediti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti.
To su nalazi studije iz marta 2023. godine koja je koristila genetske markere za utvrđivanje definitivnije veze između razine kofeina, BMI-a i rizika od dijabetesa tipa 2.
Istraživački tim s Karolinska Instituta u Švedskoj, Univerziteta u Bristolu u Velikoj Britaniji i Imperial Collegea u Londonu u Velikoj Britaniji rekao je da bi se nekalorična pića s kofeinom mogla proučavati kao potencijalno sredstvo za smanjenje razine tjelesne masnoće.
“Genetski predviđene veće koncentracije kofeina u plazmi bile su povezane s nižim BMI-om i masom cijelog tijela”, napisali su istraživači u svom radu.
Nadalje, genetski predviđene veće koncentracije kofeina u plazmi bile su povezane s nižim rizikom od dijabetesa tipa 2. Procijenjeno je da je približno polovica učinka kofeina na sklonost dijabetesu tipa 2 posredovana smanjenjem BMI.
Studija je uključivala podatke od nešto manje od 10.000 ljudi prikupljene iz postojećih genetskih baza podataka, a usredotočila se na varijacije u/ili blizu specifičnih gena za koje se zna da su povezani s brzinom kojom se kofein razgrađuje.
Oni s varijacijama koje utječu na gene, nazvanima CYP1A2, i genom koji to regulira, koji je nazvan AHR, mogu sporije razgraditi kofein, dopuštajući mu da duže ostane u krvi. Ipak, oni, također, piju manje kofeina.
Pristup nazvan Mendelska randomizacija korišten je za određivanje vjerovatnih uzročnih odnosa između prisutnosti varijacija, bolesti poput dijabetesa, tjelesne mase i faktora načina života.
BONUS VIDEO: