calendar

Četvrtak 21. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
7 znakova da je vaša veza zasnovana samo na požudi KAMERA UHVATILA ANĐELU I MATEJU KAKO SE LJUBE! Gastoz svo vrijeme gledao i GUTAO KNEDLE! U 17. godini preminula Zanna Albinović, reprezentativka BiH u kickboksu Haški sud izdao naloge za hapšenje Netanjahua i vojnog komandanta Hamasa! Italijanski klub u jednom danu promijenio tri trenera: Navijači jednog otjerali s treninga Jedna osoba u bjekstvu! Nova hapšenja zbog pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu – hitno se oglasilo Tužilaštvo Banjalučka pjevačica o pljačkanju bankomata: Vodilo me srce Navike muškaraca koji vole svoje partnerice: One su ključne za poboljšanje emocionalne povezanosti “GODINU DANA SAM SE BORILA DA JE SPASIM” Mira Škorić u SUZAMA progovorila o porodičnoj tragediji! LJEKARI SE BORE ZA TAKIJEV ŽIVOT: Otac Maje Marinković mora na HITNU operaciju, evo o čemu se radi! Gužva u šesnaestercu u Sarajevu: ‘Zabranjeno pušenje’ najavilo koncert isti dan kada i ‘Zoster’ OTKRIVENO SVE O TREĆEM DIJELU FILMA O ACI LUKASU! Novi detalji izašli na vidjelo (VIDEO) NASILJU NEMA KRAJA?! Bivša žena Ivana Marinkovića totalno odlijepila poslije nervnog sloma koji je doživjela Bh. meteorolog Sladić upozorava: Može doći do izlijevanja manjih vodotoka i bujičnih plavljenja Maleni Emin ne čuje i ne govori: Pomozi.ba pokrenuo apel za njegovo liječenje, pokažimo humanost RAT EPSKIH RAZMJERA! Okršaj Site Ahmić i Osmana Karića

Zašto je 8. mart Dan žena? Od Njujorka do Kopenhagena

Objavio: RHT
08/03/2024 9:40 AM

​Dan žena

Loši radni uslovi bili su okidač za česte proteste radnica u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije krajem 19. i početkom 20. vijeka.

Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio
​Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio

Tada se javila ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena.

Protestovale 8. marta 1857. u Njujorku

Prve takve demonstracije organizovale su žene iz industrije odjeće i tekstila koje su protestovale 8. marta 1857. u Njujorku.

Pobunile su se zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, ali su žene za dva mjeseca osnovale sindikat. Proteste 8. marta organizovale su i sljedećih desetak godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. 

Prva međunarodna ženska konferencija održala se 1910. godine u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila “Međunarodni dan žena” na prijedlog slavne njemačke socijalistkinje Klare Zetkin. Sljedeće godine je Međunarodni dan žena obilježilo više od milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj. 

Ti događaji su koincidirali s požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u Njujorku, kada su ustanovili da su slabe mjere sigurnosti na radu bile krive za smrt više od 140 žena. 

Demonstracije povodom Međunarodnog dana žena u Rusiji bile su prvi stadijum ruske revolucije. Nakon Oktobarske revolucije, boljševička feministkinja Aleksandra Kolontaj nagovorila je Lenjina da 8. marta postane državni praznik. I tokom sovjetskog perioda se koristio za obilježavanje “herojstva radnica”.

Međutim, u mnogim komunističkim državama taj je praznik izgubio svoju ideološku osnovu i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog pola, posluživši kao svojevrsni amalgam Majčinog dana i Valentinova u zapadnim državama.

Baršunaste revolucija

U Čehoslovačkoj se Dan žena za vrijeme komunističkog režima pretvorio u parodiju te je ukinut nakon baršunaste revolucije. U Mađarskoj se običaj poklanjanja cvijeća ženama zadržao i nakon pada komunizma.

Međunarodni dan žena se u zapadnom svijetu uglavnom prestao obilježavati tridesetih, dijelom i zbog toga što je povezivan s komunizmom. Majčin dan se kao praznik u čast majki i majčinstva obilježava u tim zemljama svake druge nedjelje u martu.

Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Mongoliji i Tadžikistanu. A obilježava se cvijećem i poklonima. Međutim, šezdesetih su ga ponovo počele slaviti feministkinje. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

BONUS VIDEO:

(24sata/hypebih.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS