calendar

Četvrtak 17. April, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
“SVAKOM ČOVJEKU TREBA PRUŽITI ŠANSU!” Saša Mirković o Zvezdanu Slavniću u SHOWBLIZ-u: “On je svoje GRIJEHE OKAJAO, ali …” Razotkrivena strašna istina o zločinu u OŠ Vladislav Ribnikar: Dječak ubica je izgovorio riječi zbog kojih su se svi prisutni zaledili MAJA I FILIP CAR RASKINULI!? Otkriveni svi detalji haosa! Ena zaprepastila Peju! Zanijemio zbog njenog neznanja Osramotio ga pred svima – Brendon otkrio gdje je vidio Marka Đedovića i šta je tamo radio: Mnogi su zatečeni! “Sanja je presmiješna!” Milena Kačavenda poručila kolegici iz rijalitija: “Ostao joj još samo Lepi Mića” U JEKU PRIČE O RASKIDU STANIJA OBJAVILA VIDEO! Pa sve šokirala lokacijom na kojoj se nalazi! Od Asmina ni traga ni glasa! Hajra dnevno zaradi do 10 KM: Sanja samo jedno (VIDEO) ZAŠTO NIKO NIJE OSUDIO KARIĆA? Gastoz otvoreno: “Napolju možda jesu, ali ovdje ima dosta…” Slađa ne prestaje da plju*e Enu zbog Peje! Sanja otkrila kako gleda na tračeve o fle*tu Sofije i Marka Govori li Dragana istinu: Prija mi Jovana, zaljubila sam se! Ha*s zbog svađe Aneli i Matore: Otkriveno šta je sa prepiskama koje je Tomićeva tražila da se objave Uroš Stanić konačno ima ljubav u rijalitiju – ne mogu da obuzdaju stra*ti, prva gej veza u rijalitiju se sprema da napravi ha*s! Sve spremno za spektakl u Skenderiji: Bosna želi u finale ABA 2 lige – KOŠARKAŠKA GROZNICA SE VRAĆA U NAŠ GLAVNI GRAD NISAM GA IZDALA ZBOG MATORE! Aneli bez dlake na jeziku o svom odnosu sa Đedovićem! Odnos Anđele i Stefana Karića izaziva sve više sumnji! Turbulentno u Bijeloj kući

Zašto je 8. mart Dan žena? Od Njujorka do Kopenhagena

Objavio: RHT
08/03/2024 9:40 AM

​Dan žena

Loši radni uslovi bili su okidač za česte proteste radnica u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije krajem 19. i početkom 20. vijeka.

Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio
​Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio

Tada se javila ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena.

Protestovale 8. marta 1857. u Njujorku

Prve takve demonstracije organizovale su žene iz industrije odjeće i tekstila koje su protestovale 8. marta 1857. u Njujorku.

Pobunile su se zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, ali su žene za dva mjeseca osnovale sindikat. Proteste 8. marta organizovale su i sljedećih desetak godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. 

Prva međunarodna ženska konferencija održala se 1910. godine u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila “Međunarodni dan žena” na prijedlog slavne njemačke socijalistkinje Klare Zetkin. Sljedeće godine je Međunarodni dan žena obilježilo više od milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj. 

Ti događaji su koincidirali s požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u Njujorku, kada su ustanovili da su slabe mjere sigurnosti na radu bile krive za smrt više od 140 žena. 

Demonstracije povodom Međunarodnog dana žena u Rusiji bile su prvi stadijum ruske revolucije. Nakon Oktobarske revolucije, boljševička feministkinja Aleksandra Kolontaj nagovorila je Lenjina da 8. marta postane državni praznik. I tokom sovjetskog perioda se koristio za obilježavanje “herojstva radnica”.

Međutim, u mnogim komunističkim državama taj je praznik izgubio svoju ideološku osnovu i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog pola, posluživši kao svojevrsni amalgam Majčinog dana i Valentinova u zapadnim državama.

Baršunaste revolucija

U Čehoslovačkoj se Dan žena za vrijeme komunističkog režima pretvorio u parodiju te je ukinut nakon baršunaste revolucije. U Mađarskoj se običaj poklanjanja cvijeća ženama zadržao i nakon pada komunizma.

Međunarodni dan žena se u zapadnom svijetu uglavnom prestao obilježavati tridesetih, dijelom i zbog toga što je povezivan s komunizmom. Majčin dan se kao praznik u čast majki i majčinstva obilježava u tim zemljama svake druge nedjelje u martu.

Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Mongoliji i Tadžikistanu. A obilježava se cvijećem i poklonima. Međutim, šezdesetih su ga ponovo počele slaviti feministkinje. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

BONUS VIDEO:

https://youtu.be/ErtDI7MRPKA

(24sata/hypebih.ba)

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS