calendar

Subota 5. April, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
Matea sasula sve Kordi u lice! Žestoko potkačila Aneli, a onda je progovorio Bebica (VIDEO) Netrpeljivost između Luke i Milovana dosegla vrhunac! Ori se Bijela kuća! KONAČNO OTKRIVENO-Evo ZAŠTO su SRPSKA MAĆEHA I DRAGANA MIRKOVIĆ U SUKOBU: Saša Mirković RASKRINKAO! Zola jedva dočekao da slasno osoli po Munjezu, ipak mu je stalo do Stefani?! Poznatom glumcu ljekari dali pogrešnu dijagnozu: Rekli su mi da umirem Gastoz žestoko zaratio sa Mićom, sasuo mu sve u lice u jednom dahu! BILJANI JE POTREBNA POMOĆ DOBRIH LJUDI! Jedinu nadu u ozdravljenje ima u TRANSPLANTACIJI BUBREGA: Evo kako možete da joj pomognete “Ne valja utorkom prati odjeću, ne valja se srijedom brijati”: Koje običaje i danas praktikujemo? Zmija je poslije sedam mjeseci progutala žabu: Ivan razbucao Enu i Peju! Milica Todorović progovorila o ljubavnom životu: Nemam sreće u ljubavi, ali idem dalje Asmin uzvratio udarac Lukinoj majci! Durdžić zapri*etio Biljani ŠOK prepiskama, pa je brutalno isprozivao: Vidim da se bori da postane starleta, vodit ću je da joj sredim zube LUKINA MAJKA UDARILA NA ASMINA! Biljana se oglasila i žestoko odgovorila Anelinom bivšem Veza Breda Pita i njegove 29 godina mlađe djevojke na klimavim nogama KRISTINA SPALEVIĆ POBJESNILA NA BIVŠU KRISTIJANOVU ŽENU! Nakon uvreda na račun njene djece, voditeljica joj odbrusila: “Jel moje dijete šugavo?” Željezničar u finišu utakmice savladao Igman, mladi Šabić junak Plavih Stanić brutalno opleo po Aneli, pa joj poručio: SPREMNA SI NA SVE, IZDALA SI PRIJATELJE!

Crnogorci bogatiji od Hrvata! ŠVAJCARSKA RAČUNICA: Gdje je tu BiH?

Objavio: RHT
06/06/2024 4:30 PM

Crnogorci bogatiji od Hrvata

“Credit Suisseov” i UBS-ov izvještaj o bogatstvu “Global Wealth Report 2023.” pokazao je da je nejednakost očigledna – ne samo unutar zemalja, već i među samim nacijama širom Evrope.

Crnogorci bogatiji od Hrvata / Foto:Shutterstock
Crnogorci bogatiji od Hrvata / Foto:Shutterstock

Izvještaj, koji je tretirao podatke iz 2022. godine, mjeri bogatstvo po odrasloj osobi u evropskim zemljama i u prosječnim i u medijalnim izrazima, naglašavajući ekonomske razlike.

Crnogorci bogatiji od Hrvata

Neto vrijednost ili “bogatstvo” definiše se kao vrijednost finansijske imovine plus stvarna imovina (uglavnom stambeni prostor, nekretnine) koju domaćinstva posjeduju, minus njihovi dugovi.

Švajcarska i Luksemburg prednjače na rang listi, sa najvišim srednjim bogatstvom po odrasloj osobi od 650.737 eura, odnosno, 556.458 eura, respektivno, što ih čini najbogatijim zemljama u Evropi. Ove brojke naglašavaju finansijsku robusnost ovih zemalja, što se može pripisati njihovom snažnom bankarskom sektoru, visokom nivou prihoda i povoljnoj ekonomskoj politici.

Island, Danska i Norveška takođe pokazuju izvanredne cifre bogatstva, sa prosječnim bogatstvom po odrasloj osobi od 473.210 eura, 389.320 eura i 365.943 eura, respektivno. Ove nordijske zemlje poznate su po visokom životnom standardu i opsežnim sistemima socijalne zaštite.

Među prvih pet evropskih ekonomija, bogatstvo po odrasloj osobi kretalo se od 210.228 evra u Italiji do 296.519 eura u Francuskoj, a slijedi Velika Britanija sa 287.543 eura.

Prema ovim podacima, prosječno bogatstvo crnogorskog odraslog građanina iznosi 77.778 eura. To Crnu Goru pozicionira iznenađujuće visoko. S obzirom da zvanični podaci Evrostata pokazuje da je država tek na polovini evropskog proseka. Po paritetu kupovne moći, piše “Investitor”.

Crna Gora se tako našla ispred osam zemalja Evropske unije, uključujući i susjednu Hrvatsku.

Nivo bogatstva niži u zemljama istočne Evrope i Balkana

Nasuprot bogatim zemljama, nekoliko istočnoevropskih zemalja pokazuje mnogo niže nivoe bogatstva po odrasloj osobi. Naprimjer, izvještaji Litvanije, Slovačke i Mađarske imaju iznose od 66.041, 58.998 i 56.361 eura, respektivno.

Ove niže brojke naglašavaju ekonomske izazove sa kojima se ove zemlje suočavaju. Uključujući niže plate i manje razvijena finansijska tržišta.

Na dnu grafikona, BiH i Turska imaju najniže prosječno bogatstvo po odrasloj osobi od 31.902 odnosno 16.693 eura.

Medijalno bogatstvo po odrasloj osobi

Medijalno bogatstvo je vjerovatno značajniji pokazatelj o imućnosti prosječne osobe, prema izvještaju.

Island je predvodio listu sa prosječnim medijalnim bogatstvom od 392.396 eura po odrasloj osobi. Luksemburg slijedi sa 342.559 eura.

Belgija je takođe visoko rangirana po ovom pokazatelju, sa 237.357 eura. To ukazuje na njenu stabilnu ekonomiju i dobro raspoređeno bogatstvo među njenom populacijom.

S druge strane, Turska ima najniže medijalno bogatstvo po odrasloj osobi od 5.212 eura. To ilustruje značajne ekonomske izazove i nejednakosti. Crna Gora i po ovom parametru ima odličan rezultat, sa iznosom od 41.252 eura.

Švajcarska: Iskrivljena raspodjela bogatstva

Podaci o medijalnom bogatstvu naglašavaju različite ekonomske pejzaže unutar Evrope, pri čemu zemlje Sjeverne i Zapadne Evrope generalno pokazuju veće nivoe bogatstva u poređenju sa zemljama iz južne i istočne Evrope.

Detaljno poređenje prosečnog i medijalnog bogatstva po odrasloj osobi u različitim evropskim zemljama odražava značajne razlike na nacionalnom nivou. Na primer, u Švajcarskoj je prosječno bogatstvo po odrasloj osobi impresivnih 650.737 evra, dok je srednje bogatstvo mnogo niže i iznosi 158.930 evra. Ova ogromna razlika ukazuje na značajnu zakrivljenost u raspodeli bogatstva, gdje mali dio stanovništva drži ogroman udio ukupnog bogatstva zemlje.

Kako se porede rasponi raspodjele bogatstva?

Gledajući distribuciju bogatstva u evropskim zemljama, podaci pokazuju značajne varijacije u procentu odraslih. Oni spadaju u različite raspone bogatstva, odražavajući ekonomske nejednakosti i razlike u finansijskoj stabilnosti među nacijama.

Njemačka, vodeća ekonomija u Evropi, pokazuje da samo 10% njenog odraslog stanovništva ima bogatstvo ispod 10.000 dolara (9.497 eura), sa značajnih 46,1% u rasponu od 10.000 do 100.000 dolara (9.497-94.970 evra). Takođe respektabilnih 40% u $100,000-$1 milion (€94,970-€949,700).

Nasuprot tome, Turska se ističe sa zapanjujućih 70,6% odraslih koji posjeduju manje od 10.000 dolara bogatstva. To je najveći postotak na tabeli.

Zemlje poput Luksemburga i Švajcarske pokazuju snažno finansijsko zdravlje, sa više od polovine njihove populacije u rasponu od 100.000 do milion dolara.

Na drugom kraju spektra, istočnoevropske zemlje poput Rumunije, Bugarske i Letonije pokazuju veći procenat stanovništva sa bogatstvom ispod 10.000 dolara. Otprilike jedna od tri osobe.

BONUS VIDEO:

(Investitor/hypebih.ba/G. Š.)

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS