calendar

Četvrtak 21. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
SKANDALČINA U RIJALITIJU: Takmičar nasrnuo na cimerku – obezbjeđenje ga odmah opkolilo (FOTO) Užas u tuzlanskoj školi: Zaposlenik dirao učenice i ulazio za njima u WC KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET “Zmajevi” poraženi od Hrvatske u Zagrebu: Susjedi ubacili čak 18 trojki Vlado Georgiev opljačkan u tržnom centru Mateja očajan nakon vijesti iz spoljnjeg svijeta: Novosti zbog kojih mu je prisjelo učestvovanje u rijalitiju Detalji koje niste znali o snimanju filma Titanik Slavna manekenka o ovisnosti o alkoholu: Razmišljala sam samo o … “MIONA NIJE DALA GASTOZU PITU! SVE TO RADI PRODUKCIJA!” Ša u D-castu šokira detaljima o kojima gledaoci rijalitija nisu svjesni! “NAJZDRAVIJI NAČIN SPAVANJA JE NA …” Spinalni hirurg dr. Krajinović EKSKLUZIVNO u emisiji “SADA I OVDJE” govori o tome šta je najučinkovitije za našu KIČMU! Zabranjeno pušenje uskoro prvi put nastupa u akustičnom izdanju Michael J. Fox o borbi sa Parkinsonovom bolešću: Humor mi pomaže da preživim SPREMITE SE ZA NOVU PJESMU SA LUKASOVOG ALBUMA! Naziv hita je predivan, a tek da vidite neke kadrove! (VIDEO) Paris Hilton i Britney Spears ponovo u centru pažnje “KAD SI ZADOVOLJAN ČOVJEK…” Saša Mirković podijelio svoju sreću sa svima, a evo šta je posebno istakao! (FOTO) “Ko krene putem tog muzičkog takmičenja, TU SE SAMO CIJENI NOVAC!” Majka pjevača koja je završila na sudu sa Snežanom Đurišić ekskluzivno za HYPE TV! (VIDEO) Navijač traži 50 miliona zbog lošeg prijenosa borbe Tysona i Paula

Zašto je 8. mart Dan žena? Od Njujorka do Kopenhagena

Objavio: RHT
08/03/2024 9:40 AM

​Dan žena

Loši radni uslovi bili su okidač za česte proteste radnica u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije krajem 19. i početkom 20. vijeka.

Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio
​Zašto je 8. mart Dan žena? / Foto: Foto: Pixnio

Tada se javila ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena.

Protestovale 8. marta 1857. u Njujorku

Prve takve demonstracije organizovale su žene iz industrije odjeće i tekstila koje su protestovale 8. marta 1857. u Njujorku.

Pobunile su se zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, ali su žene za dva mjeseca osnovale sindikat. Proteste 8. marta organizovale su i sljedećih desetak godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. 

Prva međunarodna ženska konferencija održala se 1910. godine u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila “Međunarodni dan žena” na prijedlog slavne njemačke socijalistkinje Klare Zetkin. Sljedeće godine je Međunarodni dan žena obilježilo više od milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj. 

Ti događaji su koincidirali s požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u Njujorku, kada su ustanovili da su slabe mjere sigurnosti na radu bile krive za smrt više od 140 žena. 

Demonstracije povodom Međunarodnog dana žena u Rusiji bile su prvi stadijum ruske revolucije. Nakon Oktobarske revolucije, boljševička feministkinja Aleksandra Kolontaj nagovorila je Lenjina da 8. marta postane državni praznik. I tokom sovjetskog perioda se koristio za obilježavanje “herojstva radnica”.

Međutim, u mnogim komunističkim državama taj je praznik izgubio svoju ideološku osnovu i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog pola, posluživši kao svojevrsni amalgam Majčinog dana i Valentinova u zapadnim državama.

Baršunaste revolucija

U Čehoslovačkoj se Dan žena za vrijeme komunističkog režima pretvorio u parodiju te je ukinut nakon baršunaste revolucije. U Mađarskoj se običaj poklanjanja cvijeća ženama zadržao i nakon pada komunizma.

Međunarodni dan žena se u zapadnom svijetu uglavnom prestao obilježavati tridesetih, dijelom i zbog toga što je povezivan s komunizmom. Majčin dan se kao praznik u čast majki i majčinstva obilježava u tim zemljama svake druge nedjelje u martu.

Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Mongoliji i Tadžikistanu. A obilježava se cvijećem i poklonima. Međutim, šezdesetih su ga ponovo počele slaviti feministkinje. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

BONUS VIDEO:

(24sata/hypebih.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS